Třenice okolo zřízení Ústředního krizového štábu nabírá na obrátkách. Koalice se v otázce obnovení činnosti štábu, který fungoval na jaře, neshoduje. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) je pro zřízení, premiér Andrej Babiš (ANO) zásadně proti. Podle premiéra téma není „vůbec na stole“. Opakuje se tak situace z jara, kdy zřízení krizového štábu nebyla vůle premiéra Babiše.
Například šéfka TOP09 Markéta Adamová postoj vlády nechápe. „Slovensko od pátku zařadí Česko kvůli koronaviru mezi rizikové země, o čemž rozhodl jejich krizový štáb. Z toho plynou dvě důležité informace. Premiér lhal, když říkal, že to nehrozí. A Slováci mají na rozdíl od nás aktivovaný krizový štáb, protože nechtějí dopadnout jako my“, tepe vládu poslankyně.
Hamáček štáb označuje za vhodnější nástroj na rozhodování v době krize, než je vláda. Ministr vnitra pro server České noviny v pondělí uvedl, že ohledně svolání krizového štábu nenastala žádná změna. Štáb tedy zatím svolán nebude.
„ČSSD stále zastává názor, že aktivace Ústředního krizového štábu, tedy celého systému krizového řízení, do kterého stát nainvestoval nemalé finanční prostředky a energie, by byla v současné době nejlepším řešením. Koaliční partner ale zastává jiný názor,“ konstatoval.
Za slovy ministra vnitra stojí i jeho stranická kolegyně Jana Maláčová. „Pojďme ukončit chaos, není na co čekat! Aktivace Ústředního krizového štábu je proto zásadní! ÚKŠ jedná na rozdíl od Rady pro řízení zdravotních rizik operativně a takřka nonstop. Může tak okamžitě reagovat na vývoj pandemie. Vir musíme zpomalit!“, apeluje ministryně na Twitteru. Šéf krizového štábu, tedy ministr vnitra, má značné kompetence mimo jiné v oblasti nákupu potřebného materiálu.
Babiš totiž v pondělí znovu zdůraznil, že dobře funguje vládní rada pro zdravotní rizika, kde jsou zastoupeni i ministr vnitra, obrany a zdravotnictví. Návrh na zřízení štábu podle něj nikdy nebyl na stole.
Proti takovému postoji se vymezuje i Pirátský poslanec Jan Lipavský. „Slovenský krizový štáb rozhodl Česko zařadit na seznam rizikových zemí (od pátku.) Česko se teprve rozhoduje, jestli opět zřídí krizový štáb. Ach jo“, vyjádřil se k politování hodné situaci.
Ústřední krizový štáb byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl ustanoven o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. V čele štábu stál nejprve epidemiolog Roman Prymula, až později Ústřední krizový štáb vedl právě Hamáček.
Autor: ps