Jméno evolučního biologa Jaroslava Flegra možná do pandemie nového koronaviru u nás znal jen určitý okruh lidí. V současnosti se však spolu se svým kocourem Micíkem stal již téměř celebritou. Jak už to však bývá, ne každému je sympatický a jeho názory se mu zamlouvají.
„Člověče, buďte tak laskav a přestaňte veřejně vystupovat. Z vašich názorů a vizáže se mi chce zvracet! Zalezte zpět ke zkumavkám, zamčete se v laboratoři a žijte svůj paranoidní život. Sám!“ napsal o víkendu vědci do emailu muž, který se podepsal jako Radim Filák.
Jaroslav Flegr se tím pochlubil na svém facebookové profilu a zároveň mu také veřejně odepsal.
„Vážený pane Radime, velice děkuji za váš nesmírně milý email s neobyčejně cennými podněty. Možná jste to ještě nezaregistroval, ale máme tu epidemii nového viru. V jejím důsledku již umřelo více než milion lidí a další tisíce jich denně umírají. Jestliže se nám ji nepovede v Česku rychle zastavit, bude i zde už příští měsíc umírat v lepším případě každý den 200 lidí. To není můj odhad, to prozradil první den po volbách ministr zdravotnictví. Takže ač velmi nerad, musím váš nesmírně lákavý návrh ohledně zkumavek prozatím odmítnout,“ uvedl s nadsázkou…
A neodpustil si ještě dovětek na konec: „S přáním nádherné vizáže a pevného zdraví, J. Flegr.“
V nemocnicích už neleží s Covidem jen staří
Jelikož se tento vědec, který je nápadný i svoji nezvyklou vizáží, pouští i do široké laické osvěty s pomocí promluv ke svým kočkám (a nejčastěji již zmíněnému zrzavému kocouru Micíkovi), přiložil i tentokrát vzkaz z kočičí říše – byť v tomto případě zveřejnil u svého statusu kočku Cindu.
Bohužel, ani milovníci koček však z přiloženého grafu, který Jaroslav Flegr sestavil, moc radosti mít nemohou. Odhaluje totiž, kolik lidí a v jakých věkových skupinách aktuálně leží v českých nemocnicích s těžkým průběhem COVID-19. Vyplývá z něj, že podstatně víc nemocných je nyní již mladších let, ačkoli se ještě donedávna věřilo, že nový typ koronaviru ohrožuje hlavně starší věkovou kategorii.
Jaroslav Flegr působí na některé lidi jako červený hadr na býka. Upřít se mu však nedá i celá řada úspěchů v jeho bádání na světové úrovni.
V současné situaci několikrát zveřejnil své prognózy příštího vývoje a téměř vždy se trefil. Pokud uvedl v poslední době některá čísla vyšší, než je realita, nemusí to znamenat, že se mýlil a veřejnost „strašil“, jak mu někdo vyčítá. Problém může být ve statistikách, které s absencí trasování a ne vždy zodpovědným přístupem lidí, nemohou podchytit všechny nové případy pozitivně testovaných.
S ubývajícím sluncem přibydou nakažení
„Jestli nepřijde nic neočekávaného, tak se budou během září a října počty nově nakažených pohybovat nad 1000. A budou postupně stoupat, tak jak bude s klesajícím množstvím slunečního záření klesat v našich tělech množství vitaminu D a vlivem klesající relativní vlhkosti ve vytápěných místnostech se bude zvyšovat efektivita přenosu viru kapénkami a aerosolem. K tomu pochopitelně přispěje i to, že s postupujícím podzimem se budeme čím dál více zdržovat uvnitř budov. Na druhou stranu našemu zdravotnictví nejspíš uleví, že jednotlivé státy zase postupně uzavřou své hranice, čímž dojde k omezení importu zvláště virulentních kmenů. Jak se z omezení cestování zaraduje běžný občan, není třeba komentovat,“ uvedl na konci srpna Flegr opět při svém veřejném povídání s Micíkem.
Předpokládal, že s výjimkou skokového vzestupu počtu nakažených s nástupem školní docházky, bude další nárůst spíše pozvolný, takže si Češi na zvyšující se statistiky budou pozvolna zvykat. „Odpírači roušek tak budou dál tvrdit, že je to celé humbuk a že žádná epidemie u nás vlastně není, a to i v okamžiku, když budou denně přibývat dva tisíce nakažených a nemocnice začnou nestíhat. Nakonec bude muset vláda opět s velkým skřípěním zubů šlápnout na brzdu a zavést velmi bolestivé restrikce – ostatně to samé budou dělat vlády většiny zemí,“ předvídal vědec, který získal v roce 2014 takzvanou Ig Nobelovu cenu, udělovanou za výsledky, které nejprve rozesmějí, a následně donutí k zamyšlení. Přinesla mu ji zjištění související s výzkumem toxoplazmózy.
Opravdu drastický očekává závěr roku
Každopádně to, jak dlouho bude nová plošná karanténa trvat, jak bude přísná a kdy dojde k jejímu opětovnému uvolnění, je i pro Flegra těžké odhadnout.
„Patrně budou pod tlakem různých lobbistických zájmů jednotlivá opatření střídavě uvolňována a zase zaváděna, tak jak se bude v odpověď na momentálně platná opatření se zhruba desetidenním zpožděním zhoršovat a zase zlepšovat celková epidemická situace. Opravdu drastická opatření nás, myslím, čekají už na konci letošního roku,“ varuje evoluční biolog a parazitolog. Dodává ale, že čím odvážněji bude vláda zavádět protiepidemická opatření a čím odpovědněji se bude obyvatelstvo k těmto opatřením stavět, tím později ty nejbolestivější restrikce budou muset nastoupit.
Skončí to podle něj prý zřejmě, až v okamžiku kdy se podaří získat dostatečné množství vakcíny.
(ah)