Zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) z loňského prosince v sídle Ostravských opraven a strojíren (OOS) byl v pořádku. Informace o rozhodnutí Ústavního soudu přinesl server Railtarget.cz. Nad firmou náležící do podnikatelského portfolia bratří Šušků nicméně nadále visí zástavní právo.
psali jsme: Šuškové řádí jak na Klondiku! Případný krach vagonky v Lounech bude pro okres pohromou
Začátkem prosince roku 2020 vtrhla policie do sídla společnosti Ostravské opravny a strojírny, jejíž předmětem podnikání je oprava a údržba kolejových vozidel. Vedení společnosti OOS se pohotově proti zásahu odvolalo, nicméně Ústavní soud stížnost shodil, a to ve všech bodech. Stěžovatelky se podle Ústavního soudu svou stížností mimo jiné domáhaly práva na soukromí a namítaly, že orgány činné v trestním řízení si počínaly nešetrným způsobem a nedostatečně si prověřily informace z podání od správce daně a jen přejímají jeho závěry. Nicméně ani jeden argument nebyl Ústavním soudem uznán.
Policie kolem případu nezveřejňuje příliš informací a stále není jasné, zda podezření z krácení daně a dalších trestných činů trvá „ Mohu pouze v obecné rovině uvést, že přípravné trestní řízení je neveřejné, a proto náš útvar (NCOZ) k vašim dotazům nebude poskytovat žádné informace,“ uvedl tiskový mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej pro server Railtarget.cz. Ke zkrácení daně z příjmů právnické osoby o částku přesahující 178 milionů korun mělo dojít v souvislosti s uplatněním úroků z dluhopisů jako daňově uznatelných nákladů,“ píše se ve verdiktu ÚS.
Obstavený majetek
V každém případě nad Ostravskými opravnami a strojírnami podle aktuálních informací z obchodního rejstříku přetrvává uvalené zástavní právo. To vzniklo na základě rozhodnutí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj ze září 2021, kdy úřad přistoupil k zajištění neuhrazené daně ve výši 146 milionů.