„Šílený“ vědec Jaroslav Flegr v sobotu na Facebooku přišel s tím, že omezování občanských práv v rámci nouzového stavu je pro zvládnutí pandemie vlastně nezbytné. Odkazuje k rozvinutým asijským státům, kde se zásah do soukromí ve zvládnutí epidemi osvědčil. Profesor známý svým trestuhodně rozcuchaným účesem také považuje předvolební politikaření za důvod, proč je situace nyní tak daleko. Ke cti profesora Flegra nutno dodat, že všechny jeho dosavadní předpovědi se vyplnili, a dokonce i ministr Lubomír Zaorálek si smutně posteskl, že vláda měla raději namísto Šmuclera poslouchat právě Flegra
„Tak Micíku, dneska se chystám pustit na velmi tenký led. To, co ti teď řeknu se spoustě lidí, včetně mých přátel, určitě nebude líbit. Nu, co se dá dělat. Mám to už v sobě dlouho a musí to ven“, začíná svůj příspěvek na Facebooku mediálně známý profesor a dodává, že nastala doba, kdy se v rámci nouzového stavu omezila občanská práva. Poukazuje například na výrazně omezené právo shromažďování, omezenou otevírací dobu, zasaženou svobodu podnikání a v horizontu dnů se schyluje k zákazu vycházení. „Myslím, že za situací, jako je ta dnešní, je nutné navíc na přechodnou dobu omezit i ochranu soukromí. Konkrétně, státním orgánům by mělo být povoleno využívat neanonymizovanou informaci o poloze jednotlivých osob z mobilních telefonů i bankovních transakcí“, myslí si biolog a poukazuje na rozvinuté asijské státy, kde právě takový zásah do soukromí totiž umožnil neuvěřitelně zefektivnit vyhledávání nově nakažených a porazit tak epidemii covidu. Je si ovšem vědom, že takový zásah do občanských práv musí být pečlivě regulován zákonem. To znamená, že povolení by muselo platit na jasně vymezenou dobu, získané informace by se nesměly využít na nic jiného než pro účely boje s epidemií a za zneužití by musely hrozit mnohaleté, vždy nepodmíněné tresty.
„Nevím, zda je možno takový zákon připravit dostatečně rychle, aby nám pomohl zvládnout už tuto poprázdninovou vlnu epidemie“, zamýšlí se vědec s tím, že řešení by mohlo být převzetí s drobnými úpravami v hotové podobě z legislativy nějaké jiné demokratické země. Uvědomuje si ale, že v této době, není tento zákon urgentní. V současné době je totiž stav příliš vážný a zákaz vycházení nás stejně podle vědce nemine. Za důvod, proč situace došla tak daleko, považuje také předvolební politikaření. „Jenže tahle vlna není poslední. Další nás téměř jistě čeká v sezóně respiračních onemocnění, tedy od konce listopadu do začátku března. A v té době už by nám daný zákon mohl pomoci výrazně snížit počty obětí a ekonomické ztráty“, upozorňuje „kočičí“ profesor s tím, že aktivace ustanovení příslušného zákona by se měla stát stálou součástí pandemického plánu, pokud nějaký takový vznikne. Flegr nakonec svého příspěvku opět sdílel své protikovidové dvanáctero.
Pro evolučního biologa je typické, že své příspěvky adresuje svému kocourkovi Micíkovi, kterého tím poučuje. „A to, co se dá vysvětlit mému kocourovi, dá se vysvětlit asi každému“, vysvětlil dříve svoje „výstupy“ Flegr.