Situace kolem šíření nákazy Covid-19 se v Česku dramaticky zhoršuje prakticky již z hodiny na hodinu. Zatímco vláda hledá ještě poslední možnosti opatření, která by zabránila lockdownu, dle očekávání se stále silněji objevují hlasy, které hledají hlavní viníky. A jak už to bývá i v klidnějších časech – mezi politiky se tak odehrávají slovní roztržky. Naposledy se dostali do slovní přestřelky Piráti a šéf Trikolory.
Není tajemstvím, že za jednoho z viníků současného smutného vývoje šíření nákazy je považován řadou občanů Andrej Babiš (ANO). Podle Pirátů by mohl část své viny odvrátit, pokud by se pokusil získat větší důvěru lidí v opatření proti koronaviru. Jasno mají v tom, co by pak mělo být prvním krokem.
„Měl by se omluvit za své výroky, jimiž ještě v září situaci zlehčoval,“ vyzvala šéfa ANO a předsedu vládního kabinetu v úterý pirátská místopředsedkyně Olga Richterová. Připomněla, že jeden z příkladů premiérových výroků zazněl ještě 13. září, kdy premiér hovořil o nízkém počtu lidí, kteří v souvislosti s koronavirem zemřeli.
Václav Klaus mladší k Richterové: vzdejte se mandátu, když se tak bojíte
A tím výzvy Richterové nekončily. Sněmovna by měla podle této poslankyně také ještě vládu požádat o to, aby prověřila, zda maximum státních zaměstnanců pracuje z domova, aby se šíření koronaviru omezilo. Konstatovala, že ještě na začátku října to prý bylo podle jejích informací totiž jen deset procent lidí.
Do třetice zazněl požadavek Richterové směřující ke změnám pravidel jednání Sněmovny tak, aby poslanci mohli zasedat a hlasovat na dálku elektronicky kvůli omezení rizika nakažení.
Proti tomu se však ostře vymezil předseda Trikolóry Václav Klaus ml.. „Představa, že my nebudeme chodit do práce, mi přijde jak z Marsu. Jestli tedy máte takové zdravotní obavy, tak se vzdejte mandátu a můžete jít domů se zabalit do igelitu,“ řekl Klaus směrem k poslankyni.
Babiše jako viníka označuje mimo jiné i Flegr
V poslední době velmi známý profesor evoluční biologie Jaroslav Flegr také premiéra vidí jako zodpovědného za to, co se děje. A varuje, že se jeho chmurné předpovědi, kvůli kterým se mu hodně lidí vysmívalo a někteří ho začali nenávidět, plní.
„To, co nás čeká, je ale ještě horší, než jsem si myslel. Mrazáky v ulicích opravdu budou, jen je otázka, jestli už za 10 dní, nebo za dva týdny. Stejně tak dojde i k tvrdému lockdownu. Pokud ho nenařídí vláda, přijde samovolně, ovšem s daleko horšími dopady. Lidé by proto měli být připraveni vzdát se některých svých práv,“ uvedl v rozhovoru na TV Mall.
Ve velmi emotivním vystoupení, v kterém zdůrazňuje, že mu velmi záleží na tom, aby ho lidé vnímali, také on veřejně obvinil ze současné situace přímo premiéra Babiše. „Ti mrtví budou Babišovi mrtví,“ řekl doslova. Politici podle něj museli mít čísla, která dokazovala, jak špatná situace v Česku je.
Jenomže podle Flegra docházelo k jejich ignorování, jen kvůli pár procentům ve volbách. A tak lidé zbytečně umírali a umírat budou. Přísnější opatření pak přišla v poslední možný den, později už by nebylo návratu. I tak ale nejsou dostatečná a katastrofě nezabrání, jen ji oddálí.
Ve zmíněném rozhovoru zopakoval, že ačkoli nechce děsit, znovu dochází k tomu, že tisícům, respektive až desetitisícům mrtvých se zřejmě už v Česku nevyhneme. Podrobně argumentuje a vysvětluje svá tvrzení. Předpovídat se teď dá jen v horizontu dvou týdnů, na jeho konci ale Flegr vidí ony mrazáky v ulicích, o kterých mluvil s obavou před pár dny vicepremiér Hamáček.
Opatření se ještě zpřísní
Toho všeho si je zcela určitě vědomý i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Proto již v úterý naznačil, že přijdou další, přísnější opatření k omezení šíření nového koronaviru. Konkrétnější však před poslanci nebyl. Důvodem toho je, že i za současných restrikcí je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho.Připustil, že největší nápor na zdravotnický systém očekává mezi 3. a 11. listopadem.
„Tím je logické, že budeme muset navrhnout vládě přísnější opatření,“ řekl ministr s tím, že skutečně nezbývá už příliš času. „Na vrcholovou kapacitu nemocnic, kterou už těžko ovlivníme, protože tady je doběh nějakých deseti až 14 dnů, že se dostaneme podle předpokladů se špičkou někdy 11. listopadu,“ uvedl.
Prymula vysvětlil i to, že nyní jekaždý den infikovaný člověk nakazí v průměru 1,37 až 1,47 dalšího. Připomněli vysoký podíl pozitivně testovaných lidí a fakt, že nákaza se podle něj dostává do rizikové skupiny seniorů. „My v tuto chvíli detekujeme vrcholek ledovce. Ale v té populaci už je mnohem větší nálož, než se původně odhadovalo,“ varuje Prymula.