V úterý začala 62. schůze Poslanecké sněmovny, kde byl mimo jiné zařazen bod Informace vlády o nákaze covid. Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se neudržel a vládu pěkně zkritizoval. Nestačil se také divit, že z urgentního apelu, aby se vrátili do služby bývalí zdravotníci, nebo lékaři ze zahraničí, kterých je desítky, stovky možná i tisíce, reagovalo pouze 14 lidí.
Hned v úvodu svého proslovu za řečnickým pultíkem si komunistický poslanec rýpnul, že si není jistý, jestli se bude věcně diskutovat, nebo „se tady vypovídáme, ale zase to nikam nepovede“, řekl doslova. Panu ministrovi poděkoval vzápětí za projev, který jeho slovům předcházel. „Ano, jsme na pokraji sil“, zopakoval a začal řešit otázku nakažených zdravotníků.
Uvedl, že v současné době je kolem 7 tisíc nakažených zdravotníků, nebo v karanténě. „Jsou to lékaři, samozřejmě střední zdravotnický personál. Řada nemocnic volá po tom, aby pomohly bývalé zdravotní sestry, bývalí zdravotníci, aby se vrátili lékaři ze zahraničí, kterých je tady desítky a stovky v zahraničí, možná tisíce, kteří vystudovali za peníze daňových poplatníků České republiky a dneska raději působí v zahraničí. A kolik reagovalo na výzvu vlády České republiky? Včera jsem slyšel 14. Čtrnáct ze stovek nebo tisíců zdravotníků, lékařů je ochotno se vrátit do České republiky a pomoc České republice“, komentuje politováníhodnou situaci poslanec a dodává, že Česká republika žádá i státy Evropské unie, aby nám pomohly a vrátil se ve svých úvahách zpátky do minulosti. Konkrétně do doby, kdy Itálie byla na pokraji kolapsu zdravotnictví a také žádala ostatní státy o pomoc. „Jak jsme se jako Česká republika postavili k tomu, když nás Italové žádali o pomoc, abychom vyslali lékaře, zdravotníky, vojenské lékaře do Itálie, když měli problém? No, neposlali jsme je tam. Nakonec tam přiletělo Rusko a pomohli jim z té největší krize vojenští lékaři Ruské federace“, varuje dále politik s tím, že dnes žádáme, aby nám někdo poskytl podporu dýchání, ventilátory a další věci. Ale tím, jestli nám někdo pomůže si jistý není. „Pomůže nám někdo? Máme všechno tak dokonale promyšlené?“, naléhá.
Ukradená inteligence
V posledních letech kývne každý rok přes 10% čerstvých absolventů medicíny na zahraniční nabídky, většinou z Německa a Anglie. Není to jen otázka nabídky peněz, která je čtyřnásobná oproti nástupnímu platu v české nemocnici, ale také jednodušší možnost získání atestačních zkoušek, které patří v ČR k nejnáročnějším. Studium medicíny není levnou záležitostí, a tak se opozice opakovaně pokoušela zasunout studentům medicíny paragraf, že musí po absolutoriu zůstat několik let v republice, jinak studium musí zaplatit. Vláda sice navýšila počty studentů, ale i tak je lékařů a sester nedostatek. Vláda na středeční tiskové konferenci oznámila, že nám přijde na pomoc 23 lékařů z americké Národní gardy.