Myslel si, že je vše pod kontrolou, ale ukázalo se, že není. A teď na něj začínají padat právně podložená obvinění, že na katastrofickém stavu má velký díl viny. Evoluční biolog Jaroslav Flegr mluví o již zemřelých, ale i těch budoucích, jako o „Babišových mrtvých“. Není divu, že se současný předseda vlády cítí vyčerpaný.
Prozradil to na něj jeho stranický kolegy a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Z řešení koronavirové pandemie je skutečně Andrej Babiš vyčerpaný. Pracuje dvacet hodin denně a je to na něm vidět,“ uvedl v rozhlasovém rozhovoru a dodal: „Premiér už je na pokraji sil, navíc je pod obrovským tlakem. Přesto ale ujišťuji, že má nadále dostatek energie řídit zemi dál.“
Andrej Babiš byl v poslední době několikrát různými osobnostmi vyzván, aby se omluvil veřejnosti za to, že situaci, ke které měl podle mnohých dostatek informací, zlehčoval a nepřipravil se na ni dostatečně. Podle místopředsedy hnutí Faltýnka je toto to nejtěžší, s čím se premiér musí srovnat. Cítí prý osobní zodpovědnost za zdraví všech spoluobčanů. „Teď je potřeba, abychom všichni podpořili vládu v krocích, které dělá a abychom se chovali zodpovědně,“ dodal Faltýnek s tím, že těžko dokáže jakýkoli kritik vlády nyní odhadnout, které řešení pandemické krize má být to nejsprávnější.
Faltýnek podle svých slov plně důvěřuje opatřením ministerstva zdravotnictví. Mimo jiné hlavně pro to, že je šéf rezortu Roman Prymula epidemiolog. „Nezbývá nám nic jiného než věřit informacím odborníků,“ dodal.
Babiš s Vojtěchem prý budou čelit trestnímu oznámení
Proslýchá se už také, že Andrej Babiš spolu s bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem mají čelit trestnímu oznámení kvůli nezvládnutí pandemie nemoci covid-19. Informoval o tom Deník N, podle kterého by mělo Nejvyšší státní zastupitelství obdržet trestní oznámení ještě do konce tohoto roku.
„Když nastal srpen a začaly růst počty nakažených, mělo se jednat, a to se zjevně nedělo,“ uvedl ve zmiňovaném deníku advokát Petr Němec. Právě on trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha připravil. Oba podle něj nesou politickou, morální a trestněprávní zodpovědnost za selhání při boji s koronavirem. Jak Němec oznámil, domnívá se, že se dopustili trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti a v případě uznání viny by mohli putovat do vězení na jeden rok. Adam Vojtěch však toto obvinění považuje z právního hlediska za nesmysl.
Pomocnou ruku z EK nabídla Česku i Ursula von der Leyen
To, že situace je více než špatná, dosvědčuje i fakt, že si České republiky všímají i v řadě jiných zemí světa. Proto se rozhodla Evropská komise (EK), že poskytne Česku obratem 30 ventilátorů z krizových skladů EU. Zároveň bude Česko prostřednictvím EK propojeno s dalšími zeměmi EU, které nám poskytnou své volné kapacity. Babišovi, který o tom informoval ve čtvrtek na svém Twitteru, to telefonicky sdělila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Pandemie koronaviru v Česku vypukla prvního března, kdy se objevili první tři nakažení. Během jara, kdy byla opatření nejpřísnější, přibývaly maximálně nižší stovky nakažených. V současnosti ale přibývají vyšší tisíce nakažených za den. Největší hrozbou je kromě samotných počtů nakažených i vyčerpání lůžkové kapacity českého zdravotnického systému. V počtu hospitalizací je ČR podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) na 80 procentech původní avizované kapacity nemocnic.
V Česku bylo k čtvrtečnímu večeru více než 125 000 momentálně nakažených. Většina má mírný průběh nemoci, avšak přesto hospitalizovaných stále přibývá. Jejich počet přesáhl víc než 4500, ve vážném stavu je přes 600 pacientů. Z pravidelně dvakrát denně obnovovaných údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že do čtvrtka tohoto týdne podlehlo nákaze COVID-19 více jak 1800 lidí. I tyto údaje se ovšem mění a zvyšují několikrát denně, tak jak docházejí statistiky z celé republiky.