Ve zřejmé souvislosti s vojenskou pomocí České republiky klesá počet těžké bojové techniky, které ve stavu výzbroje vede Armáda České republiky. Vyplývá to z jednoduchého srovnání „přehledu výzbroje a techniky“, které jsou zveřejňovány ve stavu k 1. lednu každého roku. Při svém bilancování prvního roku na obraně sice ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že spolu s náčelníkem generálního štábu Řehkou pečlivě vybírají, jakou techniku na Ukrajinu odeslat lze, aby to neohrozilo obranyschopnost České republiky, nicméně pokles stavu výzbroje je vidět, a dodávky nové techniky nepřicházejí tak rychle, jako vidíme například v Polsku.
Na Ukrajinu bylo v průběhu roku 2022 dodáno velké množství české těžké bojové techniky. Většinu dodaly ze svých skladů firmy českého zbrojního průmyslu. Často se zahraniční finanční pomocí je uvedly do provozuschopného stavu a modernizovaly, jako v případě tanků T-72 a s přispěním USA a Nizozemska. Současně s tím byl také exportován blíže nespecifikovaný počet kusů těžké bojové techniky ze skladů Armády České republiky. Pokles stavu je zřetelný, protože dodávky nové techniky zatím nepřicházejí. A je tedy na místě se ptát, jestliže takový pokles podle ministryně obrany nesnižuje obranyschopnost České republiky, proč byly roky vynakládány prostředky na skladování a základní údržbu techniky, kterou jsme tedy k ničemu nepotřebovali.
K 1. lednu 2022 armáda v přehledu uváděla 116 bojových tanků. Z tohoto počtu bylo 33 modernizovaných tanků T-72M4 CZ a VT-72M4 CZ (které ovšem procházejí samy další modernizací ve VOP CZ, první kusy mají být vráceny armádě letos), a zbytek pak jsou uložené tanky T-72M1 a mostní tanky MT-55A. Ovšem k 1. lednu 2023 vidíme v aktuální verzi přehledu jen 82 tanků celkem, tedy o plných 34 kusů méně, tedy prakticky výzbroj pro tankový prapor. Z hlediska doplnění výzbroje moderní technikou přibyl jediný Leopard 2A4, těsně před vánočními svátky. Vozidlo je určené k výcviku a v budoucnu k modernizaci. Letos by ho mělo doplnit dalších 13, a o rok později také vyprošťovací verze.
Ještě markantnější je úbytek v položce bojová obrněná vozidla. Zde bylo ve stavu k 1. lednu 2022 celkem 430 kusů. Jde kromě v aktivní službě zařazených pásových BVP-2 a kolových Pandurů II o obrněné transportéry OT-90, starší BVP-1 nebo o kolové obrněné transportéry OT-64 SKOT. K 1. lednu 2023 máme tohoto druhu vojenské techniky k dispozici jen 385 kusů, tj. úbytek 45 kusů. S nejvyšší pravděpodobností se jedná především o BVP-1, která byla dodána na Ukrajinu.
Velmi významnou roli v Ukrajinském konfliktu hraje dělostřelectvo, takže možná překvapí, že dělostřeleckých systémů neubylo zásadní množství: ze 179 kusů poklesl jejich počet o pouhých 7 kusů na 172. Patrně šlo o 152mm samohybné houfnice vz. 77 DANA. Počet bojových letounů neklesl, ale ze stavu AČR zmizely mezi roky 2022 a 2023 čtyři úderné vrtulníky. Jde o Mi-24/35, které byly skutečně na Ukrajinu dodány a objevily se i mnohé záběry z jejich nasazení, stále v původní české kamufláži, jen s ukrajinskými výsostnými znaky. Letos je začnou nahrazovat americké stroje Venom a Viper zakoupené v roce 2019.
Sečteme-li to, vidíme pokles stavu těžké bojové a dělostřelecké techniky v počtu 86 kusů a 4 vrtulníky. V případě pozemní techniky jde o úbytek bezmála 12 %. Tato technika byla vyřazena z aktivní služby a uložena ve skladech pro případ mobilizace. Nezpochybňujeme tvrzení paní ministryně, že dodáním této techniky na Ukrajinu nebyla ohrožena naše obranyschopnost. Jsme součástí NATO a síla Aliance jistě nespočívá na několika desítkách vyřazené a uložené techniky, která sloužila ještě v ČSLA v 80. letech.
Pravdou nicméně je, že jsme se vzdali 90 kusů bojové techniky, aniž by za ni současně přišla jakákoli náhrada, a to v době největšího konfliktu, který probíhá jen stovky kilometrů od našich hranic. Moderní děla CAESAR nebo vrtulníky jsou zatím jen na papíře, raketomety vyřazené v roce 2010 jsou zcela bez náhrady, a velké otazníky se vznášejí nad současnou i budoucí kapacitou české protivzdušné obrany. Zatímco v Polsku objednávají stovky moderních tanků a obratem přebírají první dodávky, my budeme čekat na starší německé tanky rok, a o moderních se teprve vyjednává. Měli bychom zrychlit. Zavedení nové techniky nebude provedeno přes noc, a my ji ještě ani nemáme ve smlouvě.
Foto: bojový tank T-72, zdroj: Wikipedia.org