Jako by toho nebylo málo. Epidemie rozjetá na plné obrátky a do toho veletoče na ministerstvu zdravotnictví, jednom ze stěžejních orgánů v boji proti koronaviru. V řádu dvou měsíců jsme svědky dvou personálních přetřesů – rezignace Adama Vojtěcha, a měsíc poté odvolání Romana Prymuly, který tak zaplatil za svoji údajně „nezákonnou“ noční pochůzku v hospodě a bez roušky. Najdou se i tací, kteří se profesora zastávají. Naposledy třeba předseda Sněmovny Radek Vondráček nebo nyní nově i nejúspěšnější český spisovatel- cestopisec Ladislav Zibura. Podle něj je odvolání kompetentní osoby v době naléhavé krize nezodpovědné.
„Prymula byl na ulici bez roušky a bez roušky se taky potkal s kolegou z práce v zavřené restauraci bez lidí. Je to od něj idiotský samozřejmě. Ale zároveň je to podle mě jen jeho nezodpovědnost, ne nekompetence“, uvedl Zibura s tím, že kompetentní lidi se prostě za nouzového stavu vyhazovat nemají. „Myslím, že by si to měl slíznout až potom“, pokračoval.
Podle něj se hraje o čas a není možné s ním takto hazardovat. „Každý zpoždění řešení té situace stojí spoustu životů a ještě víc peněz. Čistě sobecky bychom se podle mě měli zeptat – čím nám prospěje odvolat teď ministra zdravotnictví a kdo tam půjde místo něj?“, ptá se a předem děkuje za komentáře, kterých se pod příspěvkem objevilo opravdu několik stovek.
Se svým názorem ale moc neuspěl. Většina z diskutujících se slavným cestopiscem příliš nesouzněla. Většina z nich poukazovala na ztrátu důvěryhodnosti ministra. „V jistém směru máte pravdu, ale pokud se Prymula po nocích schází s člověkem typu Faltýnek tak to prostě smrdí na sto honů. Stejně tak je podivuhodné to místo setkání, řešení pracovních záležitostí bych čekal přece jen v oficiálnějších prostorech. Další pozoruhodností je přístup samotného Šprýmuly „Vlastně jsem nic moc hrozného neudělal“. Těžko pak přesvědčovat lidi o nutnosti opatření, důvěryhodnost je prostě nulová“, vymezuje se kriticky jeden z uživatelů.
Další uživatel oponuje, že ministr musí jít rozbouřené společnosti jednoznačně příkladem a ne naopak. „On skoro nic formálně neporušil, ale když třetina lidí na ty opatření kašle, tak tím jim vyslal vzkaz, že je to v pohodě. A to je ten problém“, píše další.
Pár výjimek Ladislavovi přitakávalo. „Naprosto souhlasím, Láďo. Je pravdou, že to, co udělal, je prostě špatně. To ho ale máme hned odstranit, když jsme v době krize? A to, že někdo argumentuje tím, že lidi ztratili důvěru v opatření…když někdo má rozum, tak ta opatření bude dodržovat bez ohledu na tenhle nepovedenej přešlap prof. Prymuly. Navíc se tam asi nesešli jen tak, že by si chtěli zajít společně na pivo – jestli jednali o vojácích USA, kteří sem mají přiletět, tak jde opravdu o každou hodinu…“, souzní s úspěšným spisovatelem jeden z diskutérů.
Ladislav Zibura proslul betsellery jako Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii nebo novinkou Prázdniny v Evropě, kterou křtil známý cimrmanolog Miloň Čepelka