Nadstandardní vztah Čechů a Slováků by se dal v mnoha ohledech charakterizovat jako „exmanželé, kteří se mají rádi, mají spolu děti, navštěvují se, ale nemůžou se k sobě vrátit.“ Jinými slovy skvělý vztah však může narušit změna ve směřování zahraniční politiky, kterou na Slovensku avizuje bývalý a možná i budoucí premiér Robert Fico.
Už od rozdělení federace vedla vždy první zahraniční cesta vysokých představitelů obou zemí do Česka, resp. na Slovensko na znamení vzájemné úcty. Vřelý vztah dokládá i bezmála 115 tisíc Slováků (údaje MV únor 2022) působících na území ČR, která navíc prezident Zeman, jak se nechal slyšet při návštěvě svého protějšku Andreje Kisky, nepovažuje při sčítání za cizince. Až dosud harmonické soužití má potenciál narušit slovenský poslanec Robert Fico svým příklonem k Rusku. Někdejší premiér,jehož vládnutí je poznamenáno řadou kauz, veřejně kritizuje protiruské sankce a politiku EU označuje za praštěnou. Ficův přístup hned ocenila ruská propaganda a Na svém telegramovém účtu ho sdílel moderátor ruské státní televize, jinak známý jako hlásná trouba Kremlu, Vladimir Solovjov.
Od směru Ficova Smeru se v polovině února v prohlášení distancovali mladí čeští sociální demokraté a obvinili vrcholné představitele Smeru z příklonu k extremismu. Redakce Vysokahra.cz se pokusila sehnat vyjádření ČSSD na počin jejich „dorostu,“ strana se však až do vydání článku neozvala.
Ozval se však bývalý vlivný hejtman za ČSSD Michal Hašek, který stojí na straně Roberta Fica. Hašek nasdílel na svém facebookovém profilu Ficovu reakci na prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, jenž označil vývoj na Slovensku za znepokojivý, vzhledem k rozpadu vlády a mimořádným volbám, které se mají uskutečnit v září. Fico považuje slova českého prezidenta za vměšování do vnitřních záležitostí Slovenska.
Poslední průzkumy veřejného mínění naznačují, že Smer má u veřejnosti opět vysokou podporu a se 17,9% dokonce vede. A není nepravděpodobné, že by nevytvořil vládnoucí koalici.