V Trumfu Vysoké hry vám odhalujeme zákulisí českého byznysu. Mocní hráči se nepohybují vždy na výsluní, resp. veřejnost o jejich existenci nemusí vůbec vědět. Často operují v zákulisí a svým vlivem roztáčí soukolí miliardových byznysů. Jedním z takovýchto hybatelů je i ostravský advokát Karel Ležatka, pravá i levá ruka bratrů Šuškových, kteří patří mezi nejbohatší lidi v republice.
Ležatka se na jedné straně prezentuje jako úspěšný investor, na straně druhé ale vystupuje jako dvorní právník – advokát – skupiny Rail Invest, která skrze svou dceřinou společnost Traťová strojní společnost v tomto roce za více jak trojnásobek očekávané kupní ceny pořídila lounskou vagonku, aby pak následně nesehnala zakázky a poslala své zaměstnance domů za snížené platy, případně je rovnou propustila.
Vysokou hru zaujalo vyjádření Ležatky v článku pro server Investigace.cz, ve kterém tvrdí, že se účastní, samozřejmě na té správné straně, odvěkého boje svobodného trhu proti kabinetním a zákulisním způsobům ovládání státní firmy. Přitom od řady lidí slyšíme, jak se majitelé Ostravských opraven a strojíren k lidem z lounské vagonky Legios nechovají zrovna v úctě. Podívali jsme se tedy v mediálním archivu na pana Karla Ležatku blíže, a nestačili jsme se divit.
Sluha
Karel Ležatka dle vyjádření v médiích zastupuje Ostravské opravny a strojírny (patřící do skupiny Rail Invest) bratří Šuškových nejméně od roku 2010, kdy se za společnost veřejně vyjadřoval stylem němé barikády – nic vám neřeknu. V roce 2012 bylo společnosti TTS Cargo ze stejné podnikatelské skupiny odcizeno 25 nákladních vagonů a Karel Ležatka nelenil, sedl do auta a jel je hledat do Polska. Není normální, aby podnikatel s investicí jedné miliardy sedl do auta a jede hledat ztracený majetek svého klienta?
Od roku 2015 se pak opakovaně za Ostravské opravny a strojírny Ležatka v médiích vyjadřoval k záměru demolice romského ghetta Přednádraží v Ostravě a jednal za firmu s úřady. Nyní jako firemní právník podává za firmu vyjádření ve sporu se státní firmou ČD CARGO.
Pán
Na druhou stranu se Ležatka kromě výkonu advokacie prezentuje jako zdatný investor. V listopadu 2012 se v rozhovoru pro MF DNES pochlubil, že je spoluvlastníkem hotelu a celého lyžařského areálu Kopřivná, kde plánuje investici ve výši 150 mil. Kč. Podle dalšího vyjádření pro EURO z roku 2014 investoval se svým společníkem jen do té doby celkem 200 mil. Kč. V sezóně 2017/2018 do areálu investovali dalších 150 mil. Kč.
V březnu letošního roku koupil Ležatka od tenisty Tomáše Berdycha areál Jánských Koupelí a do médií oznámil, že zde plánuje spolu s maďarských investorem investici převyšující půl miliardy. Když to celé sečteme, dojdeme k částce blížící se jedné miliardě uskutečněných a plánovaných investic.
Sluha nebo pán?
Server Vysokahra.cz se na základě výše zmíněných údajů ptá, zda je normální, aby podnikatel, který spravuje tak rozsáhlý majetek, se musí ještě starat o fungování firem, najímat lidi, plnit závazky, a k tomu je ještě nucen dělat „řadového“ firemního právníka v Ostravských opravnách a strojírnách, a dokonce osobně jezdí hledat ukradené vagony do Polska. Nejedná se tu spíše o praní špinavých peněz?