Láska Čechů k pivu je celosvětově známá. Jsme rekordmani v konzumaci piva na osobu na světě. Za minulý rok měl každý dospělý Čech vypít průměrně 142 litrů piva, komentuje server skrz.cz. V současné době se velké oblibě těší především malé pivovary, které nabízejí svá originální piva.
Nicméně málokdo ví, že se u nás pěstoval chmel a vařilo pivo již od starověku. Předpokládá se, že již Keltové na našem území kvasili nápoje z obilí, píše server BeerWeb. O pravé pivo tedy ještě nešlo, byl to spíše jeho předchůdce. V ranném středověku poté Slované na naše území přinesli chmel. Přestože o tom nezůstaly žádné dochované písemnosti, názvy obcí jako Chmelná, Chmelová nebo Velká Chmelištná dokazují jeho přítomnost na našem území velmi brzy.
První oficiální zmínka o pivu v České republice se vztahuje k Břevnovskému klášteru, kde měl během vysvěcení kláštera v roce 993 český biskup Vojtěch zakázat vaření piva mnichům, jelikož se pivu věnovali více než svým povinnostem, uvádí server ČESKÝ SVAZ PIVOVARŮ A SLADOVEN. Nejstarší dochovanou právní normou o pěstování chmele je poté z roku 1034 Nadační listina knížete Břetislava. Ve třináctém století král Václav II. stanovil výhradní právo na výrobu piva pouze pro měšťany z královských měst a kláštery. Ekonomický význam piva byl však pro všechny natolik významný, že se kvůli tomu vedly dlouholeté spory.
V rámci Rakousko-Uherska se Česko již oficiálně přiklonilo k velkovýrobě piva a na území monarchie jsme byli nejvýznamnější pivovarnickou a sladovnickou oblastí, komentuje server PIVOVAŘI.cz. Zde se také začalo pivo stáčet do skleněných lahví. Tento vývoj měl nicméně dopad na malé pivovary, kterých začalo postupně ubývat. Obě světové války a nástup komunismu zapříčinily úpadek tohoto odvětví. Z 40 let režimu u nás se postavily pouze dva pivovary: Radegast v Nošovicích a již zavřený pivovar v Mostě.
Po roce 1989 se situace nicméně otočila a Česká republika zažívá obrovský rozmach malých pivovarů. Podle serveru skrz.cz u nás v současnosti existuje 530 pivovarů, což na naší maličkou zemičku rozhodně není málo. A i když se rozmach vzniku malých pivovarů v posledních letech především díky pandemii viru Covid-19 a energetické krizi zpomalil, každoročně jich vzniká nemalé množství. Avšak současné počty nedosahují úrovní z minulého desetiletí. Mezi lety 2013 a 2019 se počet pivovarů zvýšil z 192 na 480, zveřejnil server Aktuálně.cz.
Během loňského roku, kdy se konečně otevřely hospody a Češi vyhodnotili, že dát si točené v hospůdce je podstatnější než strach z nákazy virem, vzrostl prodej piva v restauracích o 32 %. Naopak obchody zaznamenaly propad o 4 %, sdílel server ČESKÝ SVAZ PIVOVARŮ A SLADOVEN. Situace se tedy pro pivovary zlepšuje, snad to bude i nadále pokračovat. A jak jste na tom vy? Dáte si raději pivečko doma nebo na čepu? Z lahve nebo ze sudu? Z menších či velkých pivovarů? Nebo nejraději víno?