Nová matka, nové radosti i starosti: Porozumění a podpora v boji s poporodní depresí

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Příchod nového člena do rodiny by měl být pozitivní dobou plnou lásky a radosti. Nicméně, pro některé maminky se po porodu může objevit nečekaný pocit smutku, beznaděje a vyčerpání. Jedná se o stav takzvané poporodní deprese. Není to nic neobvyklého, a i přesto se o ní ve společnosti moc nemluví. A právě proto je důležité tuto problematiku otevřít a snažit se pochopit, abychom mohli poskytnout podporu a pomoc těm, kteří ji potřebují.

Poporodní deprese je vážný a dlouhodobý stav, který může ovlivnit schopnost matky pečovat o sebe i o novorozeně. Často se projevuje skleslou náladou, pocity smutku, silnou únavou, podrážděností, apatií, nespavostí nebo naopak nadměrným spánkem nebo nízkou sebedůvěrou, uvádí server Perinatal. Mezi další příznaky patří také ztráta zájmu o věci, které matku dříve bavily a úpadek sebedůvěry. V extrémních případech se může jednat i o sebepoškození nebo o myšlenky na poškození dítěte.

Hlavní příčino poporodní deprese je prudký pokles hormonů estrogenu a progesteronu, vysvětluje server zdraví.euro.cz. Hormonální změny po porodu, nedostatek spánku, přetrvávající stres, psychická pohoda a strach o dítě jsou další spouštěcí mechanismy. Vliv mohou mít také faktory jako cukrovka, poruchy spánku nebo kouření.

Nejedná se přitom vůbec o ojedinělé onemocnění. Podle serveru ČT24 postihuje každou šestou matku na našem území. „V těch nejhorších chvílích jsem nebyla schopná chodit ven, být sama s dětmi, prostě jsem se bála. Vlastně jsem pořád jen přemýšlela nad tím, co by se mohlo stát, co by mi to mohlo zkazit. A byly to tak urputné myšlenky, že jsem pak nebyla schopná myslet na nic jiného,“ podělila se pro ČT24 o svůj vlastní zážitek Veronika Kubrichtová, předsedkyně organizace Úsměv mámy, kde si mohou maminky požádat o radu a podporu.

Poporodní deprese je vážným duševním onemocněním, které může zasáhnout nové matky bez ohledu na jejich věk, sociální postavení nebo životní situaci. Je důležité, abychom tuto problematiku brali vážně a poskytovali podporu a pomoc těm, kteří ji potřebují. Informovanost, empatie, osvěta a přístup k odborné léčbě jsou klíčové faktory v řešení poporodní deprese a vytváření prostředí, ve kterém nové matky mohou nalézt potřebnou podporu a znovu se vrátit k radosti a naplněnému mateřství.