Zdá se, že protikoronavirová opatření pomalu zabírají, křivka nově nakažených se začíná zplošťovat a mnozí odborníci se předhání v soudech o tom, kde se stala chyba. Pandemickému požáru bylo podle mnohých předejít, lidé nemuseli umírat. Jedním z nich je „kočičí“ vědec Jaroslav Flégr, který je mediálně známý svými často šokujícími předpověďmi a černými scénáři. Ten upozornil, že se problém zametal pod koberec, nejspíš kvůli volbám. Teď už je pozdě.
Biolog již dříve upozornil, že lidé umírají naprosto zbytečně. Podle něj se tomu dalo zabránit. „Vše zbytečně, jen proto, že se zametal problém pod koberec, nejspíš kvůli volbám,“ vyjadřuje přesvědčení, že volby zde sehrály velkou roli. „Do voleb byly kapacity odběrových míst kolem dvaceti tisíc testů denně, skončilo druhé kolo a dnes najednou zázrakem zvládneme padesát tisíc,“ dodává s tím, že dnes už je ale pozdě problém řešit.
Redakce Vysokahra.cz se nad tímto výrokem pozastavila a na počet testů se zevrubně podívala a prozkoumala oficiální vládní statistiky. Podle údajů ministerstva zdravotnictví skutečně vidíme, že v září se počet testů držel v průměru okolo 20 tisíc testů denně. Od 14.10. pak lze pozorovat skokový nárůst. Denní počet testů vyskočil na necelých 35 tisíc testů a kontinuálně narůstal za 14 dní k téměř padesáti tisícům testů denně.
Podle Flegra dnes nás ale už padesát tisíc testů denně nespasí. „Už je pozdě, nyní se musíme soustředit na hašení rozjetého pandemického požáru a snažit se ochránit rizikové skupiny. Tímto způsobem se mělo testovat již v srpnu a září. Systém rychlého a masivního testování a trasování infikovaných mohl v začátku dostat šíření viru pod kontrolu,“ konstatoval vědec.
Doktor Karel Drbal pro Echo24.cz upozorňuje, že masivní testování se musí udělat na začátku nárůstu nových případů. „Náběh infekce musíte chytit na vstupu. V okamžiku, kdy se virus dostane do populace, už to nelze zvládnout. Když už je nakažených hodně a vy systém teprve rozjíždíte, dokážete tu křivku trochu zploštit“, uvedl pro server imunolog.