Koupací sezóna ještě nezačala a už se objevují zprávy o tom, jakým koupalištím se raději vyhnout, ačkoliv mnohá koupaliště nejsou ještě v provozu. Na vině jsou často sinice.
Sinice jsou skupinou jednobuněčných organismů, které patří mezi fotosyntetické bakterie. Jsou to mikroskopické organismy, které se vyskytují ve sladkých i slaných vodách po celém světě. I když většina sinic je přirozenou součástí vodních ekosystémů a nepředstavuje nebezpečí, některé druhy mohou produkovat toxiny známé jako cyanotoxiny.
Bohužel již nyní, kdy je koupací sezóna teprve na svém začátku, byla na některých hojně navštěvovaných lokalitách zaznamenána zhoršená kvalita vody, upozorňuje ministerstvo zdravotnictví. Jedná se například o Máchovo jezero v Libereckém kraji, kde byl zaznamenán zvýšený výskyt sinic.
Koupání proto není doporučeno především dětem, těhotným ženám, osobám trpícím alergií a osobám s oslabeným imunitním systémem. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Jde například o vodní nádrž Orlík – veřejné tábořiště Podolsko, kde byla překročena hodnota ukazatele sinic a chlorofylu.
V místech ovlivněných havarijními situacemi, přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání.
Koupání ve vodách zamořených toxickými sinicemi není vhodné z důvodu možného vystavení rizikům pro zdraví. Při koupání ve vodách obsahujících toxické sinice může docházet k několika nepříjemným dopadům. Přímý kontakt s toxickými sinicemi může způsobit podráždění kůže, zarudnutí, svědění a vyrážky. Vypití vody obsahující toxické sinice může způsobit zažívací potíže, jako jsou zvracení, průjem, nevolnost a bolest břicha. Při pobytu ve vodě zamořené sinicemi se také mohou uvolňovat plyny a částice, které mohou podráždit dýchací cesty. To může způsobit kašel, podráždění nosu, bolest v krku a ztížené dýchání, varuje NZIP.
Pro ochranu zdraví by se lidé měli vyhnout koupání nebo jinému kontaktu s vodami, které jsou podezřelé z přítomnosti sinic nebo které byly oficiálně identifikovány jako zamořené toxickými sinicemi. V případě podezření na výskyt sinic by měla být dodržena veřejná varování a doporučení místních zdravotních a environmentálních úřadů.