Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) žádá zřízení sněmovní komise, která by zpětně posoudila postup vlády před nástupem druhé vlny epidemie. Premiér Andrej Babiš (ANO) takovému postupu nerozumí. Není na to nyní vhodná doba. Podle Babiše bude politicky zneužívaná. Právníci upozorňují, že tímto způsobem se jen věci zametají pod koberec. Podle Bradáčové je problém mlčenlivost.
Podle serveru Novinky.cz zatímco politici obvykle mluví o tom, že zřízení komise je důležitý nástroj parlamentní kontroly veřejné správy, někteří právníci naopak poukazují na snahu poslanců hrát si na vyšetřovatele, která obvykle nevede k odsouzení, ale k politickému soupeření. Říkají často, že „chceš-li něco zamést pod koberec, zřiď k tomu sněmovní vyšetřovací komisi“.
Kámen úrazu mlčenlivost, míní Bradáčová
Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, může být problém z justice to, že členové komise jsou vázáni mlčenlivostí.
„Respektuji vyšetřovací sněmovní komise coby orgány zřízené ke specifickému účelu, avšak pro orgány činné v trestním řízení jsou jimi zjištěné informace nedostupné z důvodu přiznané mlčenlivosti poslanců, kterou prolamuje Sněmovna jen zřídka,“ sdělila Právu.
Babiš nechápe
Podle premiéra Babiše teď není chvíle pro hledání viníka. Hamáček v sobotu uvedl, že by komise měla vzniknout poté, co druhá vlna odezní. „Mě překvapuje, že to navrhuje pan Hamáček, který byl u všech rozhodnutí vlády, na všech radách pro zdravotní riziko. Kdyby to navrhla opozice, tak tomu rozumím,“ řekl Babiš. Neočekává ani, že by komise dospěla k nějakým závěrům. „Parlamentní komise nikdy nic nevyšetřily, je to čisté politikum a akorát to bude politicky zneužíváno,“ uvedl.
„Pokud to má někdo vyšetřovat, tak to budou vyšetřovat orgány, které jsou k tomu příslušné,“ řekl premiér s tím, že nyní podle něj není vhodná chvíle zjišťovat, kdo něco zanedbal. „V této chvíli bychom měli spíš mluvit o tom, jak pandemii společně překonáme než o hledání nějakých viníků,“ apeloval.
Je to standardní postup, hájí návrh Hamáček
Hamáček totiž v sobotu v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že by po odeznění druhé vlny pandemie uvítal vytvoření komise, která by vyšetřila, kde udělalo Česko chyby v přípravách na podzim. Podle Hamáčka totiž premiér Babiš do určité doby do rozhodování o ochranných opatřeních proti šíření koronaviru razantně vstupoval.
V neděli vicepremiér v pořadu Partie na televizi Prima řekl, že vytvoření komise je standardní demokratický mechanismus, kterým by stát měl reagovat na krizi. Podle něj je třeba zjistit, jaké mechanismy fungovaly a jaké nefungovaly, aby se stát do budoucna vyvaroval opakování chyb.
Veselý schvaluje postup Hamáčka, Červíčková poukazuje na politikum
Postup Hamáčka schvaluje i místopředseda ČSSD Ondřej Veselý, který její přínos posuzuje zase z jiného úhlu pohledu. „Konkrétní závěr by byl nutný i pro veřejnost. Máme tu obrovskou část veřejnosti, která podléhá dezinformacím, nebo je sama šíří,“ obhajuje v Pro a proti Českého rozhlasu Plus Hamáčkův plán poslanec a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý.
Poslankyně Monika Červíčková (ANO) považuje zřízení komise za politikum. „Už z podstaty věci jsem proti všem komisím podobného typu. Relevance výstupů těchto vyšetřovacích komisí je diskutabilní a spíš vyjadřují náladu ve společnosti,“ říká v Pro a proti.
Souhlasí se sociálními demokraty a opozicí, že je potřeba určit chyby, kterých se v případné další vlny epidemie vyvarovat. „Ale poslanecká vyšetřovací komise není vhodný formát. Takovou analýzu mají dělat odborníci a těmi jsou epidemiologové, ne poslanci,“ říká a dodává: „Účet se bude skládat voličům.“