KOMENTÁŘ: Čím hůř, tím líp, aneb připravujeme se na převzetí vlády. V tomto duchu se neslo počínání hnutí ANO na pátečním „ne“jednání Poslanecké sněmovny. Na programu se v tu dobu nacházela třetí čtení, mezi nimi i zvýšení daňové sazby na naftu, a očekávalo se, že projdou, než se slova ujal nikým neřízený Andrej Babiš.
Babiš, jak je u něj zvykem, mel páté přes deváté a v jedné větě zabrousil od másla přes migraci. „V této chvíli premiéři a prezidenti Evropské unie snídají v Bruselu a dávají tam fantastické bagetové housky – já to vždycky miloval – a máslo, hlavně to Demi-sel, to je takové slané máslo. A náš pan premiér tam sedí, po levé straně má Emanuela Macrona, po pravé straně má švédského premiéra, toho já neznám, znal jsem Magdalénu, ta vždycky chtěla ty šaría centra, až to tak skončilo, že dneska švédská policie nemůže chodit do určitých částí Malmö a Osla,“ uvedl podle stenoprotokolu Babiš.
Neschopnost myšlenku udržet bývá projevem stárnoucích intelektuálů, jak praví Cimrman, ale v tomto případě byl podstatný následek Babišova proslovu. Po reakci ministra Rakušana na migrační pakt si kluby SPD a ANO vzaly dvouhodinovou přestávku na klub a bylo po schůzi. Marně se pak u pultíku rozčiloval předseda klubu ODS Marek Benda. Právě ono zvýšení daňové sazby na naftu mělo vrátit daň na předválečnou, resp. předkrizovou úroveň, kdy kvůli strmému nárůstu energií odpustila vláda řidičům spotřební daň, což se projevilo slevou cca 1,50 na litru. Vláda počítá každou korunu a koneckonců konsolidační balíček s nepopulárními řezy je toho důkazem.
Ministerstvo finance samozřejmě očekávalo v případě schválení okamžité pozitivní dopady do veřejných rozpočtů, neboť k navýšení sazeb spotřební daně z motorové nafty mělo dojít až k 1. lednu 2024. „Za každý celý kalendářní měsíc účinnosti navýšené sazby daně v roce 2023 se očekává nárůst příjmů veřejných rozpočtů o 0,8 mld. Kč (aktuálně). Je nutné upřesnit, že příjmy ze spotřební daně z minerálních olejů jsou z 90,9 % příjmem státního rozpočtu a z 9,1 % příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury,“ stojí v důvodové zprávě k zákonu, jehož schválení bylo již po několikáté odloženo. A je to rozumné?
V těchto dnech patří cena nafty na tuzemských čerpacích stanicích k nejlevnějším v Evropě a řidiče by to ani tak „nebolelo“ Zvedat z 30 Kč na 31,50 Kč není takové drama jako ze 40 Kč na 41,50 Kč, zvláště když peníze putují do rozpočtu a nikoli jako zvýšené marže prodejcům. Právě rozpočet zůstává ochuzen každý měsíc o 800 milionů, které budou v závěrečném účtu chybět a ANO pak samozřejmě bude svalovat vinu na ministra financí Zbyňka Stanjuru a ten si zase bude muset půjčit na chod státu.
Páteční zrušení schůze způsobil tedy populismus v duchu, čím hůř, tím pro nás líp. 34 % v posledních průzkumech pro ANO dělá z hnutí jasného kandidáta na sestavení příští vlády. Uvědomme si nicméně, že přijít do snědeného krámu není takovou výhodou a kdo má jen trochu povědomí o úrocích ze státního dluhu a poplatků za obsluhu dluhu, měl by se i v opozici chovat jako řádný hospodář. Jinak na to doplatí hlavně občané. Švuňkem roztočená dluhová spirála sežrala už kdejaké Řecko.