Kdo si počká, ten se dočká. Za Atlantikem je rozhodnuto. Turbulentní sčítání hlasů je téměř u konce. Kandidát Demokratické strany Joe Biden se stane dalším americkým prezidentem. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností uvedly, že po spočítání hlasů z rozhodujícího státu Pensylvánie, Biden přesáhl potřebnou hranici 270 volitelských hlasů. Trump se evidentně s porážkou nemůže smířit. Volby nejsou zdaleka u konce, reaguje.
46.hlavou státu v amerických dějinách bude 77 letý Joe Biden, který bude zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA.
Obrat nastal po sečtení hlasů v Pensylvánii, kde Biden dosáhl na hranici 270 volitelských hlasů, které potřebuje na celkové vítězství. Po sečtení hlasů právě v tomto severovýchodním státě USA jich získal 273. Výsledek není finální, lze jej ještě navýšit.
Čeká se totiž na vyhlášení vítěze v dalších pěti státech– Georgii, Severní Karolíně, Nevadě, Arizoně a Aljšace. Minimálně ve dvou se ještě očekává vítězství Bidena.
Biden není ve vysokých patrech politiky nováčkem
77letý Biden, celoživotní člen Demokratické strany, není ve vysoké politice nováčkem. Pohybuje se v ní už od roku 1973, kdy usedl do Senátu. Není to ani jeho „poprvé“ v případě kandidatury na prezidenta Spojených států. Poprvé kandidoval už v roce 1988, ale po třech měsících kampaň vzdal. Podruhé kandidoval v roce 2008, ale i tehdy z boje odešel po špatném výkonu v primárkách. Nakonec ale do Bílého domu usedl, a to jako viceprezident Baracka Obamy.
Turbulentní sčítání hlasů
Sčítání letošních voleb bylo opravdu turbulentní. V počátku, zejména po sečtení hlasů v klíčovém státě Florida to vypadalo pozitivně spíše pro současného prezidenta Donalda Trumpa, následně se ale začal trend obracet.
Sledování průběžných výsledků bylo totiž ovlivněno probíhající koronavirovou pandemií. Státy musely upravit svoje pravidla pro odevzdávání hlasů, velká část obyvatel se rozhodla odvolit korespondenčně.
Každý stát hlasy pak počítal jiným způsobem. Některé počítaly nejprve preferenční hlasy a až následně ty korespondenční. Podle všeho republikáni využívali především volební místnosti, zatímco demokraté spíše hlasovali poštou.
Drama nastalo v okamžiku sčítání korespondenčních hlasů právě v klíčových státech, jako Wisconsin, Michigan, Pensylvánie a Georgie. Státy, kde původně Trump vyhrával, se pak totiž najednou začaly stáčet k Bidenovi. Nešlo o žádné skryté hlasy, nebo podvod, jak naznačoval Trump, ale jen o metodiku sčítání.
Neúspěšný kandidát Donald Trump si pro něj nepříznivý výsledek evidentně nechce připustit. Podle něj není letošní prezidentská volba zdaleka u konce „Prostým faktem je to, že volby zdaleka nejsou u konce,“ uvedl prezident v komuniké. Trump se v prohlášení zmínil o možném přepočítání hlasů v některých státech i o soudních sporech o regulérnosti voleb.