Představte si situaci. Stojíte u pokladny v obchodě, kam pravidelně chodíte, chystáte se platit kartou za vybrané zboží, saháte do peněženky a milá prodavačka za pultem vám řekne, že bohužel již nelze platit kartou. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK se v takovéto situaci v současné době ocitne každý čtvrtý Čech, nejčastěji z Moravy a malých měst.
Co se týče platebních karet, mají jistě své nesporné výhody, jak informuje web finance.cz. Mezi ně patří jejich jednoduché a rychlé použití, které se v dnešní době s možností NFT plateb stalo ještě jednodušším. Stačí tak přiložit kartu, telefon či chytré hodinky, případně zadat PIN a zboží či služba jsou zaplacené. Snadno se tak dostaneme k financím, které máme uložené na účtu, aniž bychom při sobě museli nosit velké obnosy v hotovosti. Právě proto jsou platební karty bezpečné, jsou chráněné PIN kódem, podpisovým vzorem a při ztrátě je možné je okamžitě zablokovat, aby se k penězům na účtu nedostal někdo nepovolaný, na rozdíl od ztracené hotovosti. Zároveň díky možnosti použít karty v zahraničí nám odpadá povinnost si před každou cestou směnit peníze a můžeme tak ušetřit nejen za směnárenské poplatky, ale také za ztráty z nevýhodného valutového kurzu při směně zbylých financí z dovolené zpátky na české koruny.
Naopak jednou z nevýhod platebních karet mohou být poplatky spojené s vedením účtu a platbami či výběry ať u nás, či v zahraničí. Většina bank však v dnešní době nabízí vedení účtu zdarma při určité výši obratu a zároveň osvobození od některých poplatků, třeba při výběrech z bankomatů dané banky. Další nevýhodou může být také zneužití karty při odcizení. Avšak vzhledem k nutnosti zadávání PIN kódu od určité výše platby a možnosti okamžitého zablokování karty, které v dnešní době nabízí převážná většina bank, je u ztracené platební karty stále větší šance ochránit své finance než v případě ztracené hotovosti. Poslední nevýhodou, kterou určitě musíme zmínit, je to, že platební kartou stále ještě není možné platit všude. A tak se může stát, že na poslední chvíli budete shánět bankomat, případně že si nákup daného zboží či služby nakonec přece jen budete muset rozmyslet.
A právě na to si poslední dobou většina Čechů stěžuje. 9 % Čechů dokonce zažilo tuto situaci za poslední rok hned opakovaně, jak vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Euronet. Výsledky průzkumu jsou mimo jiné k nahlédnutí na webu tojesenzace.cz. Průzkum probíhal v červnu a účastnilo se jej 509 lidí. Cílem bylo zjistit, jak lidé používají hotovost a jak se mění využití bankomatů v poslední době. Necelá polovina dotazovaných u sebe pro jistotu nosí dostatek hotovosti, 34 % se pak v takovémto případě vydá hledat bankomat a zbylých 20 % si nákup rozmyslí, případně se vydá jinam, kde jim kartu přijmou. 94 % Čechů použije hotovost minimálně jednou za týden, což je oproti loňskému roku o 5 % víc. Denní využití hotovosti stouplo dokonce z loňských 25 % na 33 %. S častějším používáním hotovostí roste také výše výběrů, která se letos vyšplhala v průměru na 5 000 korun.
Problémy s nepřijímáním karet jsou ve větším měřítku převážně problémy malých obcí, kde se prodejcům a restauracím nevyplatí si platební terminály pořizovat a po zrušení elektronické evidence tržeb (EET) je k tomuto kroku už nic nemotivuje. „V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet.