Ideální zaměstnanci justice by měli mít vztah pro hledání spravedlnosti, nezaujatosti, pokoru k právu a zákonům, ale také jistou dávku empatie. Jenomže na to škola, ani praxe člověka nepřipraví. A tak lze pozorovat prostřednictvím médií i sociálních sítí celkem zajímavé střety názorů lidí s právnickým vzděláním – nyní zejména kolem tématu pandemie COVID-19.
Nepřehlédnutelnou postavou sociálních sítí je jistá brněnská koncipientka Mgr. Vendula Zahumenská PhD. V uplynulých dnech se pustila dokonce i do předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.
„Moje žena tvrdí, že jsem rizikový, a když jsem v Praze, tak mě drží zavřeného v domácnosti a i děti podávají přes plot různé věci, když nám třeba nakoupí a podobně,“ přiznal Rychetský v nedávném rozhovoru. To Zahumenskou nenechalo chladnou a přinutilo ji to k napsání následného statusu:
„To je skvělé, že o nás rozhodují odvážní! LOL, už vidím Masaryka, jak si nechává podávat žrádlo přes plot, páč se bojí nemoci se smrtností 0,2 procent,“ reagovala na slova člověka, který byl letos vyznamenán prezidentem Milošem Zemanem – právě Řádem T. G. Masaryka.
Kubku, máš otřesný háro, vytkla šéfovi ČLK
Agresivní a necitlivý způsob reakcí je v případě Venduly Zahumenské již zažitým zvykem – tedy alespoň v případě, když se jedná o aktuální pandemii a opatření s ní související.
Do centra pozornosti se tak dostal také šéf České lékařské komory Milan Kubek. Tomu nebylo vyčítáno, že by mu někdo podával „žrádlo přes plot“, ale schytal to za jeho střih vlasů a účes.
„Haha, každý týden každý rok umře u nás cca 2000 lidí. I kdyby na pár týdnů bylo těch 1500 mrtvých tedy doopravdy úplně navíc, což nebude, v celku a například v průměru pěti let se to absolutně neprojeví. A pořád těm mrtvým, Kubku, bude v průměru 79 let. A to je stáří a s tím je spojená nemoc a smrt. Mimochodem, potřeboval bys otevřený kadeřnictví, to háro, co máš, je otřesný,“ měla potřebu se vyjádřit tato žena s právnickým vzděláním směrem nejen ke Kubkovi, ale i k lékařům a uváděným statistikám.
Tento status následoval poté, co šéf České lékařské komory vyzval vládu, aby znovu zpřísnila opatření kvůli nemoci Covid-19. Oproti předminulému týdnu počet nakažených v týdnu minulém trochu skutečně klesl, ale podle Kubka to není tím, že se situace v Česku zlepšuje. Podle něj zatím stojí nižší počet testů.
Poslední říjnový týden zemřelo přitom u nás 1 230 pacientů, minulých sedm dnů přibude podle Kubka i přes snahu zdravotníků z vysokou pravděpodobností dalších minimálně 1 500 lidí. A z poznatků přímo z nemocnic vyplývá, že umírají lidé i mladší, či takoví, co by, kdyby je nepostihla nákaza Covidem, žili ještě dlouhé roky.
Zdravotníci padají na ústa, zodpovědné chování je třeba
„Potvrdilo se, že současná protiepidemická opatření sice dokázala zbrzdit zhoršování situace, ale nemohou v potřebném čase epidemii zastavit,“ tvrdí stále prezident komory a jak dodal, značná část populace situaci přes to všechno stále nebere vážně. „Zdravotníci padají na hubu,“ říká Kubek.
Situaci bere nadmíru vážně i předseda Ústavního soudu – možná i proto se stal terčem kritiky od zmíněné brněnské koncipientky. Přiznal, že působení v Brně je j pro něj jednoduché.
„Já úřaduji každý den na soudě, ale v podstatě není jaksi běžná komunikace s kolegy přímo, face to face, snažíme se většinu věcí vyřizovat buďto e-mailově, nebo telefonicky. Jinak prostě dodržuji v uvozovkách ten lockdown. Prostě ráno jedu na soud a večer jedu do svého brněnského příbytku a maximálně si cestou nakoupím něco k snědku. Jinými slovy: nenavštěvuji, i když mě to velice mrzí, své známé a přátele a nemáme možnost jiného dialogu než dialogu vzdáleného,“ popsal výkon práce v nouzovém stavu Rychetský.
Odnesl to i Hamáček
Některé výroky Zahumesnké jsou výrazně za hranicí slušnosti a možná by uražený mohl požadovat minimálně omluvu. To je i případ jejího dnešního statusu, který odnesl ministr vnitra Jan Hamáček. Předsedu ČSSD přirovnala k praseti před porážkou.
Empatie a soucit chybí
Zatímco Vendula Zahumenská byla do letošního března známa jen v jistých kruzích své profese, v počátku vyhlášení jarní karantény na sebe upozornila spolu se svým manželem tím, že podala žalobu na vládu a premiéra. Podle manželů Záhumenských by vláda měla uhradit všem, které lockdown postihl, škody a ušlý zisk.
Když ministr vnitra Jan Hamáček před časem uvedl, že je třeba dodržovat všechna nařízená vládní opatření proti Covid-19, protože by nerad viděl přeplněné chladicí boxy plné mrtvých, právnička Záhumenská na to na svém facebookovém profilu reagovala cynicky: „A to já ty chlaďáky od Family Frost plný mrtvol vidět konečně chci!!!“
A ani to nebylo poprvé, co se podobným stylem projevila. Jeden z jejích zarážejících příspěvků na facebooku byl například ten, v kterém tato žena přiznala: „Je mi srdečně jedno, kdo s covidem zemře. Je mi to fuk. Jde mi jen o život mých dětí!“