Koronavirus a související vládní opatření „hází vidle“ i do vyšetřování korupčních kauz. Například složitý případ přezývaný Vidkun měl na začátku října „pětileté výročí“ od razie policie. Podle obžaloby má jít o ovlivňování vyšetřovaných případů a úniky z vyšetřování směrem k podsvětí a podnikatelům. Ostře sledovaná korupční kauza, kterou měl olomoucký krajský soud naplánovanou na začátek listopadu, je zatím odložena na začátek prosince. Redakce Vysokahra.cz se ale podívala do zákulisí bývalého ministra vnitra Ivana Langera, který sice, ačkoliv byl zadržen, nebyl obviněn. Pouze se u něj prováděla domovní prohlídka.
Pojďme si to trochu přiblížit. V kauze Vidkun jsou obžalováni čtyři lidé – bývalý vysoce postavení krajští policisté Karel Kadlec a jeho podřízený Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).
Podstatou kauzy je nejméně 45 schůzek tehdejšího náměstka krajského ředitele policie pro trestní řízení plk. Karla Kadlece s významným olomouckým podnikatelem Ing. Ivanem Kyselým, který je osobní přítel a nejbližší obchodní partner exministra vnitra Ivana Langera. Právě uvedené schůzky byly zřejmě zaznamenávány policií a zvukové záznamy tvoří stěžejní důkaz. Podle žalobce tehdejší policejní náměstek Kadlec Kyselému pravidelně poskytoval informace z devíti trestních řízení.
Při interpretaci těchto důkazů je nezbytné vzít na vědomí, že k takové výměně informací mezi Kadlecem a Kyselým ze zákona nikdy nemělo dojít. Je lhostejné, jestli se podařilo či nepodařilo v reálu ovlivnit to které trestní řízení, ale samotná informace o tom, že vůbec nějaké řízení na kriminální policii existuje, je neveřejnou informací a její vyzrazení je trestné. Je také nutné připomenout, že nikdo z obviněných v médiích nezpochybnil pravost zvukových záznamů. Zřejmě jich je tolik, že to ani nemá smysl.
Nejhorší pak na celé věci není skutečnost, že Kadlec Kyselému vyzrazuje nějaké informace, ale že zjevně vyzrazuje úplně všechny informace, co se dozví. A ještě od Kyselého přijímá pokyny a úkoly, co a jak má policie vyšetřovat a jakým směrem má vyšetřování vést.
Kadlec ale musel někde čerpat, aby měl Kyselému co vyzrazovat. Získával informace od svého podřízeného, šéfa odboru krajské hospodářské kriminálky plk. Radka Petrůje, ale zřejmě i na GIBS a ÚOKFK.
Skutečnost, že Kyselý měl reálnou možnost ovlivňovat činnost hospodářské kriminálky v Olomouci a dozvídat se neveřejné informace včetně bankovního tajemství, mu (a zřejmě i Ivanu Langerovi) dávala značnou mocenskou a konkurenční výhodu proti jiným politickým a podnikatelským subjektům Olomouckého kraje.
Lze říci, že za rozsah vyzrazovaných informací a patolízalskou submisivitu vůči Kyselému si Karel Kadlec označení Vidkun jednoznačně zaslouží.
Langer mimo hru. Policii se nepodařilo žádnou schůzku s ním nahrát
Redakce Vysokahra.cz se podívala na zoubek faktu, proč nebyl obviněn bývalý ministr vnitra Ivan Langer, ačkoliv byl zadržen a prováděla se u něj domovní prohlídka.
Z dostupných informací ze serveru neovlivni.cz je pravděpodobné, že se policii nepodařilo žádnou schůzku s Ivanem Langerem nahrát (pokud by se to podařilo, citoval by její obsah soud v příkazu k prohlídce). Policie disponuje pouze zvukovými záznamy, kde se Kadlec s Kyselým (či dalšími osobami) baví o Langerovi, ale již nemá vlastní vyjádření Langera. Informace „třetích“ osob tak zjevně stačily na to, aby odůvodnily podezření a příkaz k domovní prohlídce, ale už nestačily na vlastní obvinění.
Langer upadl do podezření proto, že se o něm ve svých hovorech zmiňovali další aktéři kauzy, nikoliv proto, že sám byl odposloucháván. Olomoučtí policisté a další osoby se měli ve svých hovorech zmiňovat, co všechno Ivan Langer zařídil nebo za co děkuje. 14. října 2015 byl pak bez obvinění propuštěn.
Dvojice Kyselý – Langer točí miliony v realitách
Nelze nechat stranou úzké vazby mezi Langerem a podnikatelem Kyselým. Přátelství obou pánů se datuje od 90. let. Dlouhá léta je „dvojici K+L“ v Olomouci připisována role šedých eminencí byznysově-politické scény. V roce 2007 z majetkového přiznání Ivana Langera vyšlo najevo, že kromě hypotéky na dům mu Ivan Kyselý půjčil 2 mil. Kč. Langer se splácením dluhu Kyselému nespěchal – když opouštěl v roce 2010 politickou scénu, zbývalo doplatit 900 tisíc. V médiích čelil Langer podezření, že Ivanu Kyselému a Luďkovi Sekyrovi pomohl se získáním největší stavební firmy v zemi – IPS. V souvislosti s luxusním sportovním areálem v obci Véska Kyselý skoupil přes svou firmu IES Management celkem 6 tisíc m2 za 2,1 mil. Kč. O čtyři měsíce později si Langer od Kyselého kupuje celou firmu i s pozemky za 1,4 mil. Kč. Tuto transakci oba odmítli Lidovým novinám vysvětlit.
Zajímavostí také je, že v roce 2010 Langer odchází z politiky s majetkem v jednotkách milionů a pětimilionovým dluhem. V roce 2014 je Langer schopen zaplatit 40 mil. Kč za podíl v Kyselého firmě IES Moravia Real, která vlastní lukrativní nemovitosti v centru Olomouce za cca 350 mil. Kč. Na dotazy novinářů Langer odpověděl, že si na nákup akcií vzal úvěr. Není jasné, z čeho jej ale chce splácet, když společnost sice disponuje stamilionovým majetkem, avšak její výsledky hospodaření se pohybují v pouhých jednotkách milionů nad a pod nulou.
Pozornosti by neměl ujít ani fakt, že v polovině října 2015 Ivan Langer ještě jako poslanec „přihrál“ při „porcování medvěda“ dotaci 9 mil. Kč pro Sportovní klub Véska na vybudování tenisových kurtů. Tehdy tvrdil, že s klubem nemá nic společného, od března 2015 je však členem výboru Sportovního klubu Véska, kterému k dotaci pomohl. Současně se prostřednictvím společnosti IES Moravia Real stal spolumajitelem hotelu, který bezprostředně s areálem souvisí. Občanské sdružení, ve kterém nyní Langer v té době zasedal, bylo při získávání dotací velmi úspěšné. Na vybudování sportovní haly získalo dotaci 24 mil. Kč z evropských peněz a na golfový areál dotaci 48 mil. Kč.
Koncem října pak advokátní komora odmítla policii vydat věci, zajištěné během domovní prohlídky u Ivana Langera. Ten totiž v celé kauze figuruje jako svědek. To je důvod, proč soud nepřikročil k provedení listinných a další důkazů, které byly u něj zajištěny.
Langer se cítí jako poškozený
„Cítím se v kauze Vidkun spíše jako poškozený než jako svědek,“ oponoval Langer po výslechu v březnu toho roku a pokračoval: „Cítím se poškozený organizovanou skupinou státních zástupců Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci a policistů bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, neboť v této kauze zcela prokazatelně lhali, manipulovali s fakty a zatajovali skutečnosti s cílem poškodit mě i další osoby a způsobit jim trestní stíhání“. Podle serveru Novinky.cz Langer dále uvedl, že skupina policistů se snažila odstranit z funkce někdejšího náměstka krajského policejního ředitele v Olomouci Karla Kadlece, který je v případu obžalován. Jednalo se o policisty z jeho útvaru, kteří na něj podávali i stížnosti. Když se jim plán nepodařil, sami odešli.
Soudy v Olomouci kvůli pandemii koronaviru omezují svou činnost a začaly rušit jednání. Důvodem je podle jejich zástupců především obava ze šíření koronaviru a snaha ochránit i účastníky jednání. Korupční kauza Vidkun byla poznamenaná již první vlnou. Tehdy se odehrávala za zavřenými dveřmi.