Epidemie sice zbrzďuje, ale zatím není jasné, zda dostatečně intenzivně. „Pokud si to prostým okem nahlédneme a spočítáme, tak pokud by vydržela síla opatření, která máme, tak v podstatě jsme schopni říci, že pod 1000 případů se dostaneme někdy kolem 14. prosince. A když tady jdou nálady, jak se za týden nebo za 14 dní rozvolníme, tak se zase vrátíme (do špatné situace),“ varoval.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek s Prymulou souhlasil. Není si jistý, zda opatření ji dokáží zastavit. Lékařská komora už dříve apelovala na další zpřísnění. Současnému ministrovi zdravotnictví pak vyčetl, že nezavedl tvrdý lockdown po vzoru Izraele na dva až tři týdny. Podle něj hrozí i další vlny koronaviru, ke kterým dojde v případě, že lidé přestanou dodržovat pravidla, protože jim dojde trpělivost. „A já se bojím, že pan ministr Blatný podlehne tomu tlaku a bude rozvolňovat moc brzy,“ varoval Kubek s tím, že pokud se začátkem prosince otevřou nákupní centra, může již v novém roce nastat velký problém.
V Česku přibylo v sobotu 4199 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto týdnu. Je pravdou, že ve volných dnech se testů provádí méně. Proti minulé sobotě je nárůst případů nižší o zhruba 3500.
Kubek upozorňuje, že počet testů je nedostatečný. Vznikají pak zkreslené údaje. Základní příčinou nižšího počtu je podle něj to, že epidemie se v současnosti šíří víc na venkově. Na zkreslené údaje, kvůli malému počtu testů upozornil i dramatik a matematik Levínský. Jako jeden ze spoluautorů protiepidemického systému ČR (PES) si ale stojí za tím, že ten systém je dobrý a propracovaný.
Prymula i Kubek pak mají stejný názor na to, že rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým se ruší povinnost nosit roušky venku, pokud ministerstvo jasně neodůvodní důležitost opatření, podrývá důvěru občanů k vládním opatřením. Prymula z takového postupu není nadšený.