Výtržníků z řad vrcholných politiků přibývá jako hub po dešti. Nyní se na seznam „porušovatelů“ vládních opatření zapsal i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten si 17. listopad oslavil na ulici s pivem v ruce a ještě se u toho při cestě na poslaneckou ubytovnu v Nerudovce vyfotil. Piv bylo asi víc, protože následně fotku sdílel na Twitteru. Ve středu dopoledne se za svůj „hřích“ omluvil.
„Přiznám se, zašel jsem taky na pivo… I když na patníku, tak chutná po takové době skvěle,“ napsal lidovec na sociální síti. Příspěvek dokreslovala fotka, na které je poslanec společně se zlatavým mokem. Jenže politik tak evidentně úplně zapomněl, že tím porušuje zákon. Uvědomil si to asi poté, když ho na to upozornil novinář Petr Honzejk. Příspěvek pak smazal.
Vládní zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech pod pokutou platí od 14. října a nevíme, kdy skončí. Jde ruku v ruce s ukončením nouzového stavu, které je zatím plánováno na 20.listopadu. Vláda ho chce ale prodloužit do 20. prosince.
Jurečka se ve středu ráno omluvil
S podobným extempore jsme se nedávno mohli setkat u šéfa poslanců Miroslava Kalouska (TOP09). Ten si dal navzdory současným opatřením pivo v zavřené restauraci, kde podle svých slov konverzoval s majitelem během čekání na jídlo. Přistihli ho u toho redaktoři Radioužurnálu. Kalousek ale přispěchal Jurečkovi na pomoc. TOP09, ODS a KDU-ČSL totiž vytvořila koalici do nadcházejících sněmovních voleb. Kalousek uvedl, že pokud bylo pivo nealkoholické, je vše v pořádku. To ale mnozí uživatelé rozporovali. Nehledě na to, že se Jurečka ve středu dopoledne sám omluvil.
„Omlouvám se za toto porušení opatření nařízení vlády. Neuvědomil jsem si to. Tuto informaci z vlastního podnětu postupuji také orgánům k prošetření a k potrestání, mrzí mě to, udělal jsem chybu,“ uvedl na facebooku a pokračoval, že by samozřejmě mohl odbýt kritiky tím, že pivo bylo nealkoholické, ale to dělat nebude. „Nemám ve zvyku se promlčet a nemám ve zvyku papalášské manýry. Včera jsem na Twitter a sem vložil fotku, kde držím pivo v kelímku na ulici v Praze. Mohl bych komentáře a dotazy odbýt tím, že to bylo pivo nealkoholické, nebo že jsem si ho nesl na byt, ale nebudu dělat blbce ze sebe a hlavně z veřejnosti a lhát,“ pokračoval s tím, že čekal u výdejního okénka na jídlo a přitom si dal i jedno pivo. „Než mi jídlo bylo připraveno a zabaleno, tak jsem si sedl na patník a pivo žahnul. Neuvědomil jsem si, že jsem tímto porušil nařízení vlády, kdybych si toho byl vědom, pivo si nedávám, ani se s ním nefotím pro sociální sítě“, vysvětlil.
Kdo zahájil vlnu porušování vládních pravidel, byl tehdejší ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, který je sám prosadil. Prymula totiž ve večerních hodinách navštívil s Jaroslavem Faltýnkem restauraci na Vyšehradě, přestože měl mít podnik již dávno zavřeno, navíc nikdo ze zúčastněných na sobě neměl roušky.