V pátek ve Sněmovně bylo veselo. Tři hodiny poslanci mimo jiné debatovali nad klíčovým zákonem pro přípravu nového zdroje v jaderné elektrárně Dukovany. U druhého čtení vládního návrhu zákona opozice žádala, aby dolní komora projednávání odložila do doby, kdy návrh projedná bezpečnostní výbor. To ale neprošlo. Ondřej Benešík (KDU-ČSL) dokonce citoval z diplomky ruského prezidenta Vladimíra Putina. Benešík případné zapojení ruských firem na dostavbě vnímá jako bezpečnostní riziko.
Protiruskou vlajku převzal po bývalém lidoveckém poslanci Ivanu Gabalovi Ondřej Benešík a jeho rétoriky je to patřičně znát. Člen česko-americké meziparlamentní skupiny přátel dává nahlas slyšet, co si myslí o ruském stylu politiky. Naposled se zapojil do diskuse na sněmovním plénu v pátek, kdy poslanci dvě hodiny debatovali o tom, zda Rusko, případně Čína představují při svém eventuálním zapojení do výstavby nového jaderného bloku riziko pro Českou republiku. Poslanci ODS, Pirátů KDU-ČSL, TOP 09 a STAN od takzvaného nízkouhlíkového zákona očekávají, že omezí cenu dostavby Dukovan a z tendru vyloučí země, které nepřistoupily k dohodě o zakázkách. Jmenovitě tedy Rusko a Čínu.
Například místopředseda lidovců Jan Bartošek by rád do zákona o výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany vložil ustanovení, podle kterého by MPO nemohlo uzavřít smlouvu o výkupu, která by mohla ohrozit životní nebo strategický zájem podle Bezpečnostní strategie ČR.
Na schválení zákona naléhá vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Ten hned v úvodu jednání přiznal, že nízkouhlíkový zákon neřeší bezpečnostní aspekty stavby. Nicméně zdůraznil potřebu jej přijmout do konce roku. „Je to klíčový zákon pro přípravu nového zdroje v Dukovanech a s ohledem na tento projekt je nanejvýš důležité, aby byl zákon schválen v Parlamentu a prosíme, pokud možno, do konce tohoto roku,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu.
Lidovecký poslanec Ondřej Benešík ve svém projevu před poslanci zase v daném kontextu zdůraznil potřebu diverzifikace zdrojů. Zdůraznil, že polovina státního rozpočtu Ruska je tvořena zdroji z prodeje nerostných surovin. „A to, že Ruská federace umí využít právě tohoto, té energetické závislosti druhých států k politickým účelům, tak ukázala v roce 2009, kdy její spor o dodávky, o platby s Ukrajinou měl dopady i na Českou republiku a museli jsme to horko těžko řešit. A já si myslím, že v našem zájmu je, abychom diverzifikovali. Abychom nebyli závislí na jedné zemi“, uvedl na plénu Benešík a odkázal se k Putinově diplomce.
„Vladimir Putin kdysi jako student napsal svou diplomovou práci na téma Energetika a zájmy Ruska. A teď budu citovat: Považuje v ní energetiku pro Rusko jako naprosto klíčovou. Dokonce do té míry, že je třeba, aby sloužila „jenom ruským politickým zájmům“. To také mějme na paměti! Ten člověk je dneska prezident Ruské federace“, apeloval mimo jiné Benešík. Pro redakci Vysokahra.cz později na dotaz jak se dostal k Putinově diplomce, zaslal odkaz na veřejné zdroje v anglickém jazyce, ze kterých vycházel. „Posílám některé zdroje, jsou veřejné. V tomto duchu jsem slyšel mluvit i některé odborníky“, odpověděl pro VH na dotaz.
Druhé čtení sněmovna nakonec v pátek nedokončila. Pokračovat se bude asi až počátkem prosince.