Je to příběh, který se táhne už dva roky a jeho konec – zdá se – je teď už definitivní. Štastný konec ale nemá ani náhodou. Tedy asi jak pro koho, oči pro pláč zůstanou hlavně českému daňovému poplatníkovi. Ano, řeč je o stavbě linky na výrobu toastového chleba ve společnosti Penam. Kvůli neprůhlednosti udělení dotace se totiž v Bruselu rozhodlo, že peníze za tenhle počin České republice neproplatí. A rozhodně nejde o bagatelní částku. Dotace byla stanovena na 100 milionů korun.
Evropská komise v těchto dnech s konečnou platností rozhodla o tom, že Česku evropskou dotaci uvedené výši nepošle. Měla přitom mířit do společnosti Penam, která patří do holdingu Agrofert a která chtěla peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba. Komise však po šetření neshledala projekt jako inovativní. Očekávané milióny tedy zkrátka nedorazí.
Háček je v tom, že sto miliónů korun Penam (v holdingu Agrofert) už obdržel. Na EU se společnost vázat nemusela, peníze přišly od nás, z České republiky. Jde o běžný postup, kdy dotace je nejprve vyplácena a až zpětně je vyslán požadavek do Evropské unie o její proplacení.
Na základě aktuálního rozhodnutí tedy je jasné, že výrobní linku zaplatí ze svých daní čeští občané. Ti občané, na které se často i kvůli banálním nedostatkům v podnikání „zaklekává“. Není divu, že výsledek vzbudil vlnu nevole.
Peníze od Babiše tvrdě vymáhat. Třeba i zakleknutím?
Někteří europoslanci se dali slyšet, že peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba by společnosti Penam měl nyní tedy zaplatit premiér Andrej Babiš, nikoli občané. Ozývají se i hlasy, že je to další důsledek střetu zájmů Andreje Babiše, který poškozuje Českou republiku.
Dosažení na kritizovanou evropskou dotaci pro firmu z holdingu Agrofert, jejž Babiš vybudoval, se začalo komplikovat již před řadou měsíců, de facto krátce po spuštění linky v roce 2018. Z dostupných veřejných informací vyplývá, že proces udělování stomilionové dotace na výrobu toastů byl podle všeho prý netransparentní, na ministerstvu se zvláštně měnili hodnotitelé. Navíc žádost o peníze v řádech miliónů, vypovídala o jakémsi unikátním vědeckém výzkumu…
„V každém případě skutečnost je taková, že Evropská unie nic neproplatí. Linka však již byla zaplacena ze státního rozpočtu. Pevně proto doufám, že české úřady budou částku po Andreji Babišovi tvrdě vymáhat. Nechápu, proč by to měl platit český daňový poplatník,“ řekla k záležitosti europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová. Směrem k premiérovi si nebrala příliš servítek, když dodala, že podle ní jen potvrzuje to, že je Babiš hamižný a k tomu lže. „V civilizované zemi by ministři současné vlády tvrdě šli po Agrofertu. Příslušná ministerstva by proto měla zakleknout na Babiše a říct mu, ať kouká peníze vrátit,“ doplnila ještě Vrecionová.
Peníze zpět by teoreticky mělo žádat ministerstvo průmyslu a obchodu, které je za dotační projekt zodpovědné. To ale musí nejdříve uznat, že mají unijní kontroloři pravdu. Zda se tedy jedná o konečnou tečku za smutným příběhem, není jisté. Každopádně poté, co v úterý zprávu o verdiktu rozšířila snad všechna média u nás, na webu Agrofertu, ani Penamu, oficiální stanovisko vydáno nebylo. Poslední, které lze ke kauze najít, je stanovisko z loňského roku. V něm zástupci Penamu reagovali tak, že vlastně žádná kauza není.
Všechno je regulérní, tvrdí zástupci vedení Penamu
„Rádi bychom se touto cestou vyjádřili k informacím a prohlášením, která probíhají v médiích. Tyto informace nejsou bohužel kompletní a v některých případech jsou i lživá. Poškozují nejen naši značku Penam, ale především pak práci našich zaměstnanců,“ uvádí se na webových stránkách. A obhajoba pokračuje s tím, že dotaci na tousty získal Penam prý naprosto regulérním způsobem.
„Nestačilo jen požádat a čekat na automatické přidělení. Museli jsme splnit celou řadu podmínek a následně podstoupit hodnocení a kontrolu nezávislé komise z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Na projektu toustů jsme proto usilovně pracovali od roku 2015. Naším cílem bylo vytvořit tousty nejvyšší evropské úrovně. Tomu odpovídá celková hodnota investice v hodnotě 617 mil. korun. Dotace z toho pokryla jen 16 procent a byla vyplacena až po dokončení projektu,“ uvádí se ve vyjádření Penamu.
Pokračuje tím, že vedení Panamu údajně nemůže ovlivnit, že příslušné ministerstvo (resp. Česká republika jako taková) nepožádalo o proplacení dotace z úrovně EU.
Z naší inovace bude těžit náš zákazník, znělo z Penamu. Teď je ticho
„Dotace pomohla na trh přinést naše objektivně zdravější, vláčnější a chutnější tousty bez konzervantů (nebo dokonce chemického postřiku). Z této inovace těží náš společný zákazník a toust je díky tomu na vysoké úrovni, srovnatelné s nejlepšími výrobky v Evropě. Právě konzervanty jsou často nedílnou součástí toustů z dovozu,“ pokračuje vysvětlení, které ovšem úředníci v Bruselu smetli ze stolu.
Přesto se vedení Penamu nadále domnívá, že celá technologie výroby je v ČR unikátní.
V tom se rozhodně ale neshodují s úředníky EK. Ti jsou přesvědčeni, že projekt Penamu na linku na toastový chleba inovativní opravdu nebyl, což potvrdily prý tři nezávislé posudky. Ty byly doručeny do Prahy letos v říjnu.
Jak uvedl Český rozhlas, Evropská komise proto nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán. Je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj. České úřady by tak prý měly projekt Penamu zrušit.