Devět měsíců se těšíte na miminko, vše máte připravené, porod jste zvládla a malého novorozence držíte konečně ve své náruči. Dalo by se říci, že nic by nemohlo tyto emotivně zabarvené momenty překonat. Přijdete domů z porodnice plná pozitivních očekávání a představ, ale vše je jinak. I toto může být realita, kterou prožívá stovka maminek.
Mnoho žen prochází krátkodobými emocionálními výkyvy po porodu, známými jako „baby blues“. Tyto projevy zahrnují náladovost, slzy, úzkost a citlivost. Obvykle se tyto symptomy objevují krátce po porodu a samy od sebe mizí, vyjmenovává server Perinatal.cz. Některé ženy mohou zase zažívat delší a intenzivnější symptomy deprese po návratu z porodnice, které se projevují smutkem, beznadějí, únavou, problémy se spánkem a ztrátou zájmu o běžné aktivity. Poporodní deprese vyžaduje odbornou léčbu a podporu.
Najdou se i takové ženy, které místo radostných pocitů s příchodem jejich děťátka na svět zažívají poporodní úzkost. Ta se zpravidla projevuje nadměrnými obavami o dítě, o svou vlastní schopnost péče o dítě nebo stresující myšlenky. I v tomto případě může být nutná odborná péče.
Nicméně pokud žena projde traumatickým porodním zážitkem, může se u ní projevit také poporodní stresová porucha. Mezi symptomy patří například noční můry, vyhýbání se vzpomínkám na porod a další.
Neméně častá je ale také poporodní psychóza, která může potkat nejednu ženu po návratu z porodnice. Často zahrnuje dezorganizované myšlení, halucinace a ztrátu kontaktu s realitou. Bývá velmi vzácná, a vyžaduje okamžitou léčbu.
Důležité je, aby ženy měly dostatek podpory od své rodiny, přátel a zdravotnických profesionálů. Otevřená komunikace o emocích, vyhledávání odborné pomoci a pravidelné sledování duševního zdraví mohou být klíčové v poporodním období.
Kdy vyhledat odbornou pomoc
Jak poznat, že je to ještě normální, a kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc? Server Usmevmamy.cz a klinická psycholožka Renata Banášová radí, že vše je v pořádku, když se pocity střídají, ale alespoň jednou za tři dny vám je dobře. Také v momentě, kdy pociťujete postupné zlepšování a během 10-14 dní je vám lépe. Za normální lze také považovat, když se pocity objevují v šestinedělí.
Varovný signál by vám ale měl vyvstat v případě, kdy pocity přetrvávají i na konci šestinedělí. Dalším varovným signálem je, když se pocity nestřídají a smutek, strach a úzkost se objevují i kdykoliv po šesti týdnech po porodu.
„Pro posouzení závažnosti psychických obtíží existují standardizované nástroje. Mají podobu jednoduchého dotazníku, kde maminka hodnotí své současné rozpoložení. V případě poporodní deprese se používá tzv. Edinburghská škála poporodní deprese. Díky odbornému týmu z Národního ústavu duševního zdraví jsou testy dostupné i v českém prostředí. Otestovat se můžete i on-line,“ pokračuje dále server, jak poporodní depresi zjistit.
Konference Perinatální duševní zdraví
O důležitosti tématu svědčí i nedávno proběhlá konference projektu Perinatální duševní zdraví, která řešila toto téma komplexně. Návštěvníci se dozvěděli například o tom, jaká je situace v péči o perinatální duševní zdraví v mezinárodním kontextu, jak tuto oblast reflektuje probíhající reforma psychiatrické péče v ČR, nebo jak je provázáno duševní zdraví rodičů a dětí, jak informuje tisková zpráva Národního ústavu pro duševní zdraví.
Podle vedoucího Centra perinatálního duševního zdraví Antonína Šebely v České republice doposud chyběl systém časného záchytu žen, které se v těhotenství nebo po porodu potýkají s duševními obtížemi, a možnost následné systematické péče.
„V rámci našeho projektu jsme systém otestovali ve více než 20 gynekologických ambulancích a 22 porodnicích a ověřovali jsme účinnost krokové péče o duševní zdraví v těhotenství a po porodu. Screeningem v těhotenství, tedy v gynekologických ordinacích, prošlo více než 2 500 žen a screeningem po porodu již prošlo více než 15 000 žen, přičemž u cca 20 % výsledek screeningu ukázal riziko možných psychických obtíží. Takové ženy měly možnost využít peer podpory od proškolené konzultantky z organizace Úsměv mámy. Výsledky ukazují, že taková forma péče je efektivní a má pozitivní dopad na duševní zdraví a psychosociální pohodu ženy,“ popisuje vedoucí Šebela projekt, který se právě tímto tématem zabýval.
Až u 20 % žen v těhotenství nebo po porodu se objeví duševní obtíže. Pomoc však vyhledá jen 25 % z nich. Cílem je, aby u všech žen byly případné obtíže rozpoznány včas a dostala se jim adekvátní pomoc a péče.