S balíčkem pomoci občanům se roztrhl pytel. Tentokrát tu máme nápad rozdávat menstruační potřeby zdarma pro ženy s nízkými příjmy. Nad realizací by se podle premiéra Andreje Babiše měla zamyslet ministryně financí Alena Schillerová. Vzorem by mělo být Skotsko, které zavedlo bezplatné hygienické potřeby bez rozdílu příjmů. Oslovené poslankyně redakcí Vysokahra.cz optimismus ale nesdílejí. Navrhovaly by spíše jiná řešení – zaměřit se na dětskou výživu či pleny, snížit daň z přidané hodnoty nebo na důchodovou reformu.
„Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“ uvedl Babiš na Twitteru a odkázal ke schválenému zákonu ve Skotsku s 5,5 miliony lidí. Dostupné by měly být mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Ve Skotsku pro návrh hlasovaly, přes počáteční výtky, všechny parlamentní strany. Kritika směřovala především k zatížení tamějšího rozpočtu, náklady byly odhadovány na 9,7 milionu liber.
Podle Jarošové jde o populismus, Langšádlová by snížila daň
Některé oslovené české poslankyně optimismus premiéra příliš nesdílí. Například ústecká poslankyně a členka sněmovního Výboru pro sociální politiku Monika Jarošová (SPD) by viděla efektivnější spíše podpořit maminky s dětmi, jak uvedla pro redakci Vysokahra.cz. „Tento předložený návrh považuji za populistické plácnutí do vody. Když už vláda trvá na nějakém snížení daňové zátěže, ať je to například dětská výživa či pleny. V tom bych viděla smysluplný čin, který by mimo jiné deklaroval podporu tradiční rodiny. Ostatní je čirý populismus,“ domnívá se politička, která byla zvolena do Poslanecké sněmovny v roce 2017 z druhého místa kandidátky.
Ani zástupkyně KSČM nepovažuje tento krok za smysluplný, řešení vidí spíše v reformě penze. „Jsem přesvědčena, že mnohem lepší cestou pomoci nízkopříjmovým ženám by byla taková reforma důchodového systému, která by jim zajišťovala důstojný život v důchodu“, uvedla pro VH poslankyně Vostrá Miloslava (KSČM).
Poslankyně TOP09 Helena Langšádlová by také podporu směřovala spíše jiným směrem. „Osobně bych byla pro snížení daně z přidané hodnoty na tyto potřeby“, uvedla pro VH poslankyně.
Schillerová se zamyslela
Ministryně Schillerová na požadavek Babiše promptně reagovala. Distribuce potřebných výrobků by se podle ní týkala spíše matek samoživitelek, žen ze sociálního prostředí či postižených, a to prostřednictvím potravinových bank. Těm byl navýšen rozpočet.
„Česká federace potravinových bank disponuje celorepublikovou sítí, má vybudovaný efektivní distribuční systém, navázaný na další charitativní a dobročinné organizace, prostřednictvím kterých se hygienické potřeby dostanou ke koncovým klientům, zejména samoživitelkám, postiženým, lidem bez domova a v nouzi,“ řekla Blesk Zprávám ministryně Schillerová.