Koncem listopadu se uskutečnila už čtvrtá česko-izraelská párová výměna ledvin. Dárce z České republiky daroval svoji ledvinu pacientovi v Izraeli, dárce z Izraele pak tomu českému. Transplantace se uskutečnily i navzdory válečnému konfliktu na Sinajském poloostrově.
Jeden orgán k nám, druhý na Sinaj. Izraelští lékaři odebírají v brzkých ranních hodinách ledvinu dárce a ihned s ní vyráží letadlem do Prahy. V ten samý čas začíná odběr ledviny i v IKEM. „Je to světově unikátní projekt, kdy ledviny měníme mezi dvěma zeměmi, které spolu nesousedí a formálně nijak nesouvisí. Toto je celkem čtvrtá párová výměna s Izraelem. A
současně pátá ledvina, protože při jedné výměně jsme vyměnili rovnou dvě najednou,“ popisuje po cestě sanitkou na letiště prof. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM. Díky české ledvině lékaři zachránili nemocného příjemce v Izraeli, který dlouhodobě nemohl najít vhodného dárce.
Historicky první mezistátní párová výměna mezi Českem a Izraelem proběhla v roce 2019. Organizace konkrétní párové výměny, jakou byla i tato, trvá obvykle několik měsíců. V daný den je potřeba, aby vše klaplo do posledního detailu. V Izraeli začali operovat dárce brzy ráno, v IKEM jde příjemce ledviny na operační sál až tehdy, kdy už jsou izraelští kolegové
i s ledvinou na letišti. „Okolo páté hodiny ráno jsme zahájili operaci, okolo sedmé jsme pak vzali ledvinu ve speciálním boxu na letiště a přiletěli jsme sem,“ popisuje izraelská koordinátorka Tamar Ashkenazi přímo na pražském letišti. „Při této výměně proběhly celkem tři transplantace. Dvě v Izraeli a jedna v Česku,“ doplňuje.
Výměna ledvin od žijících dárců ze zemí mimo Evropskou unii je velmi složitou logistickou akcí, na které se podílejí desítky lidí v IKEM i v transplantačních centrech v Izraeli. „Spolupráce mezi oběma zeměmi započala po několikaletých přípravách v roce 2019 podpisem memoranda a pokračovala i během pandemie COVID-19. Oběma stranám pak rozšiřuje počet potencionálních dárců a přináší naději pro pacienty na rychlejší uzdravení,“ dodává ředitelka IKEM Ing. Helena Rögnerová.
Ledviny jsou pak nejvíce transplantovaným orgánem vůbec. Celkem bylo za minulý rok transplantováno v České republice 520 ledvin, z toho 300 v IKEM.
Zdroj: Tisková zpráva IKEM