Roman Šmucler je v současné době v Česku asi nejznámější zubař. Jak by ne, když od jara, od vypuknutí pandemie koronaviru zásobuje několikrát denně lidi na sociálních sítích svými názory. Nutno dodat, že stále více kontroverzními a částí vědců kritizovanými. Možná i proto oznámil o víkendu překvapivě půst a digitální detox. Jak vážně to však myslí, není jisté.
Problém je totiž v tom, že docent Šmucler, nejprve oznámil svůj detox a půst ohledně médií v sobotu, ale po něm následovaly další posty a odkazy. V neděli pro jistotu opět zdůraznil, že se míní postit a přestane sledovat zpravodajství, ale opět po tom následovaly další zprávy – byť se tedy nejednalo o zprávy z českých zdrojů. Zřejmě se týká půst a detox jen českých médií, která ho v poslední době začala buď ignorovat nebo poukazovat na jeho jasné přešlapy, kterými se na facebooku prezentoval. Kdo ví, koho se rozhodl vytrestat…
„Půst 2020. Od začátku roku jsem neviděl či neslyšel televizní ani rozhlasové zpravodajství, nečetl české noviny. Teď přidávám české servery,“ napsal Roman Šmucler, který do povědomí Čechů vešel před lety hlavně jako moderátor pořadu Tabu. Jakoby si však hned dopředu nechával otevřená vrátka, ihned ve stejném postu dodal: „Musím české noviny a servery ale profesně sledovat den poté na monitorech tisku. Pokud se budu vyjadřovat, nejdříve tedy o den později. Třeba dnes (v neděli) jsem vydržel nepodívat se, jak rozhodla vláda ohledně rozvolňování. Jsem na dobré cestě, tak ještě čtyři týdny. Budu mít tolik volného času na jiné věci! Jen PR pracovníkům politických stran zmizí však milion kliků. Tak mně držte mi palce,“ vyzval své fanoušky a sledující Šmucler.
Vlastně šlo o pokračování na status ze soboty. „Digitální detox, jeden z hlavních úkolů této doby. Popravdě, televize mně vyléčily svým zpravodajstvím ze závislosti trvající desítky let. Už nesleduji zpravodajství a ani televize půl roku. Great!! Teď ještě omezit internet,“ pochlubil se šéf Stomatologické komory a podnikatel v oblasti estetické a stomatochirurgické medicíny.
Co ho k tomu vede?
Kdo ví, možná že důvody tohoto jeho rozhodnutí jsou skutečně ryze praktické a neskrývá se za nimi ani uražená ješitnost, či snaha stále na sebe upozorňovat a získávat si pozornost i za cenu lehce vyvratitelných vyjádření. Může za tím stát však i nepříjemnost, kterou řeší aktuálně policie.
Jedná se o Nemocnici Na Pleši, kde probíhá vyšetřování detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Šmucler byl jedním z jednatelů. Policie zkoumá podezření, že místní tým fiktivně vykazoval pobyty pacientů, čímž zdravotním pojišťovnám měla být způsobena bezmála dvacetimilionová škoda.
Z podvodu bylo v té souvislosti postupně obviněno 59 lidí; převážně zdravotních sester a lékařů, ale i několik pacientů, kteří se údajně měli zapojit do krytí čachrů, když měli vědomě souhlasit se zneužitím svých osobních údajů – a obvinění čelí také samotná nemocnice jako právnická osoba. K falšování údajů předkládaných k proplacení mělo docházet nejméně od února 2011 do konce roku 2015.
Letos v říjnu Šmucler oznámil, že už ve vedení středočeské Nemocnice na Pleši, kterou dvanáct let spoluvlastnil, není. Přiznal v médiích že ukončení jeho angažmá souviselo s kauzou, která se stále vyšetřuje. On sám mezi obviněnými není, přesto byl na konci září vymazán z funkce jednatele společnosti s ručením omezeným. V nemocnici si drží podíl 45 %, a to přes firmu Asklepion-Lasercentrum Praha.
Publikoval prý v hluboké době normalizace už jako dítě?
Informací se o této záležitosti v českých médiích objevilo opravdu dost a ne vždy asi bylo příjemné je číst či sledovat. Než se případ uzavře, dá se očekávat, že mu i nadále bude věnována pozornost. Kdo ví, možná i to je důvod ohlášeného detoxu Romana Šmuclera.
Jde přitom o osobnost, které se poměrně detailně věnuje i Wikipedie. Mimo jiné v odkazu na toto jméno stojí, že: „Publikovat začal systematicky v deseti letech v regionálním tisku.“ (narodil se v roce 1969, tudíž jeho aktivity se v tisku objevily v roce 1979 – jakého byly charakteru, však Wikipedie neuvádí).
Roman Šmucler je však aktivní i v politice. V létě roku 2009 se stal lídrem kandidátky politické strany TOP 09 v Karlovarském kraji pro neuskutečněné říjnové volby do Poslanecké sněmovny ČR. Z čela kandidátky v lednu 2010 odstoupil údajně kvůli časové náročnosti. Vzhledem k funkci prezidenta České stomatologické komory, která je nestranická, opustil TOP 09 nezaplacením členského příspěvku v roce 2017. I jako nestraník byl letos v březnu stranou TOP 09 navržen do Ústředního krizového štábu vlády České republiky v souvislosti s pandemií covidu-19. Již na jaře 2020 se však strana od jeho veřejných vyjádření, denně podporovaných vyjádřeními na facebooku a twitteru, distancovala.