Nemůžete spát? Viníkem jsou nezpracované emoce. Důležité je pracovat s traumaty

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Stres, spěch, úzkost a nespavost. To jsou jedny z nepříjemných společníků, kteří nás mohou doprovázet v každodenním životě. Rychlý spád moderního života, tlak pracovního prostředí a každodenní povinnosti nás často přivádějí do situací, kdy podceňujeme faktor klíčový pro naše zdraví – a to je kvalitní spánek. Za nespavostí ale často stojí i nezpracované emoce.

Když celý den spěcháme, pracujeme a řešíme různé úkoly, nervový systém se adaptuje na trvalý stav výkonu. Naučíme se, jak fungovat v režimu bez odpočinku, což může negativně ovlivnit naše fyzické a duševní zdraví včetně narušení spánku.

Nespavost, známá také jako insomnie, je stav, kdy jednotlivec má potíže se usínáním, udržením spánku nebo probouzením příliš brzy. Čili nemá dostatek kvalitního spánku. Tento jev se může projevovat v různých podobách, ať už jde o krátkodobou či dlouhodobou variantu. K jeho vzniku přispívá několik faktorů, přičemž klíčovou roli sehrávají zejména stres a úzkost. Starosti spojené s prací, osobními vztahy nebo jinými životními událostmi mohou ztížit relaxaci a nakonec ovlivnit kvalitu spánku. Totéž platí i v případě emocionálních obtíží, jako jsou deprese a další psychické poruchy, či nezpracované emoce.

Svoji roli hraje také nesprávný životní styl, nedostatek fyzické aktivity či nepřiměřená konzumace stimulujících látek (kofein, nikotin). Nekvalitní spánek mohou způsobit i nepohodlná postel, příliš teplá nebo příliš chladná místnost, hluk a světlo, určité zdravotní problémy, či užívání některých léků, které mohou mít vedlejší účinky.

Nezpracované emoce, stres, úzkost a spánek

Na nespavost mohou zásadním způsobem působit i nezpracované emoce, jak ukazuje lékař Martin Zulák, jenž se věnuje alternativní komplexní medicíně a psychosomatice. V dnešní uspěchané době, kde jsme neustále v pohybu, může být obtížné najít čas na adekvátní zpracování emocí. Zulák zdůrazňuje, že potlačování nezpracovaných emocí může vyvolat nespavost, úzkost a další fyzické projevy stresu.

Potlačení emocí probíhá i tak, že jdeme dělat něco, co se nám líbí. Při spánku váš nervový systém pustí potlačené emoce ven, protože si chce zpracovat ty bloky, které jste vytvořili. Projeví se to ve snech nebo častým buzením,“ píše Zulák na svém webu a upozorňuje, že právě při řešení problémů se spánkem je nezbytné zaměřit se na zpracování emocí.

Často se lidé snaží hledat externí řešení, jako jsou bylinky, léky, techniky dýchání nebo meditace. Tyto metody mohou poskytnout dočasnou úlevu, ale skutečná příčina problémů spočívá v hloubce našich emocí,“ varuje s tím, že častý důraz na racionální myšlení může potlačovat emoční potřeby a vést k nevyváženosti.

Nezpracované emoce podle něj souvisí s podvědomými procesy. „Pociťujeme nevysvětlitelné vnitřní napětí, stažený hrudník, hučení v hlavě, bolesti žaludku, nespavost a další. V člověku jsou neustále projevy stresové reakce,“ varuje a dodává, že rozpoznání nezpracovaných emocí a ochota se s nimi vypořádat jsou prvními kroky k harmonickému životu a kvalitnímu spánku. V konečném důsledku je kvalitní spánek spojen s klidem v mysli a schopností se vyrovnávat s životními emocemi. „Nechme spánek plnit svou roli jako období odpočinku a terapeutické regenerace pro tělo i mysl,“ apeluje.

Nadměrné přemýšlení, nekonečný kolotoč myšlenek, katastrofické scénáře. To vše je výsledkem hyperaktivní mysli. Tyto myšlenky mají palivo v nezpracovaných emocích. Nemůžete dosáhnout kvalitního spánku, když v sobě nosíte nezpracované emoce a jste ve stresu = strachu,“ potvrzuje dále svojí teorii lékař komplexní medicíny, který tvrdí, že fyzické tělo je jen výsledný obraz jemnohmotných těl a nemocný člověk má i nemocnou duši.

Co se týká samotného řešení, lékař, který vyměnil bílý plášť za alternativní medicínu, upozorňuje, že lidé neumí se svými emocemi pracovat, protože je to v dětství nikdo nenaučil. Svým klientům pak radí, jak pracovat s jejich myšlenkami a emocemi, zvědomit strachy a vzorce chování, pracovat s traumaty. „Už jen to, že člověk pojmenuje a sdílí, co ho tíží, je úspěch, protože tím svůj problém přiznává. A co se týče nespavosti – nemusíme zajít až do hlubokých traumat. Začínáme mluvit a rozebírat myšlenky, s nimiž nemůžou usnout nebo s nimiž se budí, a co za nimi je. Nejčastěji to bývá nějaké přesvědčení nebo právě strach na základě dřívější zkušenosti, která souvisí s nezpracovanými emocemi,popisuje.

Další rady pro kvalitní spánek

Vedle psychohygieny je důležitý také pravidelný spánkový režim. Jděte spát a vstávejte ve stejnou dobu každý den, i o víkendech. Vytvořte si před spaním relaxační rutinu, například čtením nebo poslechem klidné hudby. Dobré je se také ujistit, že váš pokoj je tmavý, tichý a chladný. Vyplatí se také investovat do pohodlné postele a polštářů.

Ve večerních hodinách se vyplatí také omezit konzumaci kofeinu, elektronických zařízení s modrým světlem, které může ovlivnit hladinu melatoninu – hormonu, který reguluje spánek. Podpořit kvalitnější spaní může i pravidelná fyzická aktivita. Nicméně, cvičení v blízkosti spánkového času by mělo být spíše mírné, protože intenzivní cvičení může zvýšit hladinu adrenalinu a ztěžovat usínání.