Sněmovní stálá komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) dnes projednala úkoly, které od kontrarozvědky chtěl prezident Miloš Zeman. Ten požadoval mimo jiné doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají a jací Češi s nimi spolupracují. Bělobrádek současně připustil, že prezident má na svůj požadavek právo, poslanci ale nemohou posoudit, jestli jsou prezidentovy úkoly v souladu se zákonem.
Jak již Vysokahra.cz informovala, Zeman si žádá seznam ruských agentů v Česku a podrobnosti o jejich operacích. Záležitostí se zabývá i Parlament. Věc ve středu projednával bezpečnostní výbor Senátu, který ji probral spíše v obecné rovině. Předseda senátního výboru Pavel Fischer (nezávislý) pak řekl, že si vyžádal od premiéra dokument, který se těchto úkolů týká. Výbor své jednání odložil až budou závěry projednávání sněmovní komise.
Ta se jí zabývala ve čtvrtek. Člen komise Marek Benda (ODS) před jednáním avizoval, že poslanci by se měli řešit především, jaké odpovědi BIS by byly v souladu s jejím posláním a cíli. Experti již dříve totiž varovali, že kontrarozvědka musí chránit své zdroje a tzv. živé operace. Po jednání komise její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že úkoly prezidenta byly neobvyklé a velmi podrobné.
Poslanci přijali trojici usnesení
Poslanci přijali trojici usnesení. Konstatuje, že neshledala žádná závažná selhání a pochybení ze strany BIS či jejího ředitele. Apeluje také na zpravodajce, aby postupovali striktně v souladu se zákonem a vyzývá vládu, aby naplnila zákon a předložila Poslanecké sněmovně návrhy na členy orgánu nezávislé kontroly.
„Už máme několik let novelu zákona, která počítá s nezávislou kontrolou. Možná, že kdyby se naplnil tento zákon, tak bychom mohli jednoznačně říct, že je tu orgán, který nezávislou kontrolu provádí,“ okomentoval závěry komise Bělobrádek s tím, že kdyby nezávislá kontrola fungovala, nemusela by se takhle diskuse vést.
Předseda také uvedl, že komise získala právní stanovisko od prezidentské kanceláře. „Vždy mě zajímá právní názor z Hradu, nicméně právní názory se můžou často různit,“ podotkl a pokračoval, že by si přál, aby všichni byli spokojeni, BIS odpověděla v mezích zákona a Miloš Zeman byl spokojen. „ Ale ne vždy se přání člověka plní,“ doplnil.
„Nedokážu posoudit, jestli v minulosti takhle prezidenti úkolovali BIS. Domnívám se, že prezident by měl být informován v intencích zákona, měl by vědět o rizicích, které Českou republiku potkají, měl by vědět o činnosti BIS, ale nemusel by znát konkrétní jména agentů,“ řekl Králíček pro ČT. Šéf BIS Michal Koudelka podle Bělobrádka na prezidentovy dotazy odpoví. Odpověď ale v tento okamžik známa není.
Civilní kontrarozvědka má podle informací Radiožurnálu Zemanovi také doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují.