Víte o tom, že každého člověka má někdo rád? Pak samozřejmě víte i to, že někdo musí mít rád mluvčího současného prezidenta Jiřího Ovčáčka. Pokud byste přece jen váhali, potvrzuje to i aktuálně vydaná kniha nazvaná: Někdo mě má rád. Autorem sice Ovčáček není, hlavním hrdinou ale rozhodně ano.
Jméno spisovatele Dominika Landsmana, sloupkaře satirické rubriky Divoký kačer napovídá, že i v tomto případě musí čtenář čekat satiru. Autor navíc spojil síly s umělcem, kolážistou Tomášem Břínkem alias TMBK, takže výsledkem je právě kniha Někdo mě má rád. Upozorňuje na ni na svém facebookovém profilu i Ovčáček, takže ji buď ještě nečetl, nebo se autorům podařilo ho ničím nenaštvat. Každopádně v tuhle chvíli se knížka dá sehnat snad ve všech českých knihkupectvích i e-shopech, takže Ovčáčka nejen, že „má někdo rád“, ale ještě bude dělat radost lidem pod stromečkem (případně se lidi na jeho účet pobaví?).
Prý se jedná o světový unikát na poli životopisů, neboť osoba, o které životopis pojednává, schválila text i grafiku předem, aniž by to četla. Reagovala prý slovy: „Napište tam, co chcete“.
První dáma i viceprezident?
A tak je mluvčí Hradu a prezidenta Miloše Zemana popsán jako historicky první člověk v dějinách České republiky, který zastává funkci jak první dámy, tak i viceprezidenta. A míří tak plnou parou do učebnic dějepisu.
Autoři v anotaci, kterou dodali do distribučních sítí jako doprovodný text, upozorňují, že v ní čtenáři najdou jímavý a lidsko-člověčensky pojaté vyprávění o životě Ovčáčka, v němž se už od narození prolínají osobní a profesní roviny, aby se spojily v dechberoucím finále v roli mluvčího, důvěrníka i ošetřovatele prezidenta Miloše Zemana.
Maturitní otázka: Ovčáček
„Ještě předtím, než se stane samostatnou maturitní otázkou a možná i povinným předmětem nazvaným něco jako Nauka o Jiřím Ovčáčkovi, se dotyčný v prvním a jediném autorizovaném hanopisu rozpovídal o svém dětství za komunismu. Také o dospívání v devadesátých letech, kdy neměl žádné kamarády, a později i o svém působení po boku Miloše Zemana, kdy stále sice nemá žádné kamarády, zato už má Twitter,“ uvádí autor. Společně s ilustrátorem slibuje čtenářům, že jim předkládají knihu, u které se budou dojímat, plakat, ale i radovat z Ovčáčkových maličkostí, jako je například precizně srovnané prádlo do komínků.
Satirické dílko zkrátka mapuje život mluvčího, časově zachycuje okamžiky od jeho narození, přes pubertu, kterou podle autorů neměl, přes novinářské úspěchy, které nepřišly prý až do dnešních dnů.
„Jiří Ovčáček našel ve své životní roli důvěrníka a ošetřovatele Miloše Zemana, který ve svém volném čase jako svůj koníček provozuje stand up comedy coby tiskový mluvčí prezidenta republiky,“ uvádí Landsman s tím, že se v knize zaměřil na zasazení mluvčího Ovčáčka do kontextu novodobé historie za pomoci archivů a osobních výpovědí.
Ovčáček není jen hrdina knižního díla, taky tvořil
Ovšem mluvčí prezidenta není jen předlohou autorům k jejich dílům. I on sám literárně tvoří. O úspěchu se ale příliš hovořit nedá. Knížka Dokážeme si vládnout sami, se sice měla původně prodávat za cenu kolem 300 korun, ovšem už vloni se pro nezájem čtenářů nabízela v knihkupectvích za něco málo přes 30 korun. Bestseller to tedy nebyl.
A to přitom už byla druhá knížka slavného mluvčího (a Radima Panenky z Parlamentních listů) s tímto neslavným osudem. O nic lépe totiž nedopadlo ani předchozí literární dílo plné rozhovorů s Milošem Zemanem.
Spekuluje se o tom, že vlastně ale u obou těchto knih ani tak nešlo o rozšíření české literární pokladnice, jako spíš o masivní propagaci Miloše Zemana v předvolební prezidentské kampani. Kniha rozhovorů byla totiž k vidění napříč republikou na billboardech, které platil neznámo kdo. Masivní propagace zasáhly do předvolebního prezidentského souboje natolik, že se dalo předpokládat, že napomohla Zemanovi opětovně na Hrad. Asi i proto to bylo vyhodnoceno jako neoprávněný zásah do předvolební kampaně a nakladatelství Olympia, které knihu vydalo, obdrželo pokutu 40 tisíc korun.