Pondělní vláda jednala o zhoršující se protiepidemické situaci v zemi. Rozohněný kabinet to vzal z gruntu. Od středy restaurace musí zavřít už ve 20 hodin. Spolu s uzavřením podniků nebudou moci fungovat ani výdejová okénka. Rovněž alkohol se nesmí na trzích prodávat po celý den. Hospodští zuří. „Nechte nás už na pokoji,“ zní od majitele Mlýnské kavárny na Kampě.
Podle ministra zdravotnictví právě výdejová okénka, kterými restaurace vydávaly alkoholické nápoje, byla „nebezpečná“. Lidé se pak shromažďovali a zdržovali na místních trzích. „Zkracujeme otevírací doby restaurací, barů a klubů na 20. hodinu, a to včetně restaurací v hotelech,“ uvedl ministr na brífinku po jednání vlády.
Je omezena i konzumace alkoholu na veřejnosti, a to po celý den. Kabinet také rozhodl o zákazu provozu stravovacích služeb a prodeje alkoholických nápojů na trzích všech druhů. „Ani přes den nelze prodávat alkohol ven z restaurace. Je to reakce na to, že i když byl zákaz prodeje a konzumace na místě, některé restaurace prodávaly alkohol přes den a večer přes okénko, kdy jej pak lidé následně konzumovali na trzích. Fotografií a videí jsme viděli hodně,“ dodal Blatný s tím, že opatření bude platné rovněž od středy 9. prosince. Omezení se netýká rozvozu jídla.
Hospodští toho ale mají dost. Například majitel Mlýnské kavárny na Kampě Martin Kotas se rozpálil do běla, když slyšel slova ministra. „Nehodlám kritizovat rozhodnuti vlády, pač té nemoci vůbec nerozumím a snažím se uchovat zbytky důvěry v jejich rozhodnuti…..,“ začal svůj facebookový příspěvek nadějí majitel restaurace, pak se nicméně rozohnil. Ze židle ho zvedá to, že restaurace by snad měly být příčinou epidemie. „Ale co naprosto odmítám a budu se bránit, je ten jejich slovník a rétorika…..Já nejsem žádný hajzl, aby mi vláda téhle země říkala, že jsem hajzl a že jsem se choval špatně….,“ pokračoval s tím, že vláda přiznává, že vlastně nemá čísla za dobu uvolnění, ale budou svalovat vinu na restaurace. „Budou mi říkat, za to všechno můžu já a naše “zdivočelá” parta kamarádů od Aše až k Bumbálce…..Hovno soudruzi….Může za to ten čínský vir a taky Vy a Vaše metodika v celém průběhu….,“ soudí kavárník. Podle něj je nárůst spojen s daní za otevření škol.
Vláda také jednala o medicích a rozhodnutí o vlecích odložila
Podle ministra Česko nepřechází zatím do stupně číslo 4, ale budou provedeny jisté změny. „To skóre je jedním z důležitých důvodů, ale nikoliv jediným. Ve chvíli, kdy začne docházet k významnému nárůstu nově diagnostikovaných osob, určitě to vede k tomu přehodnocení,“ dodal ministr Blatný a občany ujistil, že žádné nové rozhodnutí nebude vládou uplatňováno ze dne na den.
Prymulův nástupce rovněž uvedl, že medici se mohou vrátit zpět do škol. Co se týká rozhodnutí o zprovoznění vleků, to je prozatím odsunuto. Došlo i na téma vakcín a očkovací strategie pro určité skupiny obyvatel. Podle něj se právě připravuje vyhláška a co se týká počtů, tak na přelomu roku se očekává, že dorazí 400 000 dávek vakcín, v lednu až milion.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který protentokrát zastoupil ministra vnitra, hovořil o pokutách, které hrozí za nedodržování pravidel. Zmínil novelu, která navrhuje, aby šla pokuta fyzickým osobám 50 000 Kč a fyzickým osobám až 3 000 000 Kč. Dosud možné fyzické osoby pokutovat 10 000 Kč a právnické osoby vůbec.
Kabinet také bude žádat prodloužení nouzového stavu o 30 dní.