Politikům „výtržníkům“, kteří se nezdráhali porušit protiepidemická opatření bylo vyčiněno. Česká televize informovala o pokutách, které „vysolila“ pražská hygienická stanice. Jedná se například o bývalého prezidenta Václava Klause, který bude muset za svůj prohřešek nenošení roušky na veřejnosti, tedy nedodržení vládního opatření zaplatit pokutu 3000 Kč. Stejná sankce nemine ani někdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka za to, že si koncem října zašli v Praze na Vyšehradě do restaurace v nočních hodinách, a to i přes vládní zákazy. V té době, měla být provozovna uzavřená. Navíc oba aktéři vyšli z restauračního zařízení bez roušky.
Prymula pro ČT řekl, že se nebude proti rozhodnutí odvolávat. Faltýnek žádnou informaci od hygieny ani od jiných orgánů zatím neobdržel, ani ho nikdo neoslovil. „Nicméně uhradím okamžitě, co mi bude uloženo,“ napsal.
Bývalý český prezident byl známý nošením roušky na bradě. Bez pokrývky nosu a úst byl spatřen opakovaně. Jednou z těchto veřejných akcí byly například události 17. listopadu, kde Klaus na Národní třídě podával rozhovor novinářům bez ústenky. Policisté k tomu tehdy na Twitteru uvedli, že na místě zadokumentovali několik takových lidí, mezi kterými byla i jedna veřejně známá osoba. Zástupci bezpečnostních složek také tehdy informovali, že možné přestupkové jednání oznámí správnímu orgánu k dalšímu posouzení.
Profesor Prymula se zase provinil tím, že se zúčastnil schůzky s Jaroslavem Faltýnkem v restauraci na pražských Vysočanech, i přes to, že provozovna měla být dle vládních nařízení uzavřená. Reportéři Blesku ho „načapali“, jak vychází z restaurace v nočních hodinách a bez roušky, a to i přes to, že byl v kontaktu se svým řidičem. Schůzka se mu stala osudnou. V návaznosti na aféru rezignoval na post ministra zdravotnictví, ve kterém se nestačil ještě „zabydlet“. Schůzky se tehdy účastnil i Faltýnek a další lidé. Prymula již dříve připustil, že schůzka byla politická chyba. Faltýnek tehdy uvedl, že nechá na hygieně posoudit své prohřešky a v případě pokuty požádá Poslaneckou sněmovnu o vydání k správnímu řízení.