Iniciativa Cesta ze tmy přichází s řešením, jak bez rizika pořádat a účastnit se společenských a kulturních akcí a má kapacitu otestovat až milion lidí denně. Projekt je zaštítěn několika zvučnými jmény. Mezi nimi například i mediální odborná hvězda druhé vlny pandemie vědec a vysokoškolský pedagog Jaroslav Flegr. Podle něj se jedná o projekt, který dokáže „bestii koroňáckou“ dostat brzo pod kontrolu.
„Navrhli jsme systém bezpečnostních opatření a postupů pro realizaci shromažďování většího počtu lidí tak, aby celá akce byla z hlediska epidemiologického bezpečná a nesla co možná nejnižší riziko nákazy covid-19. Hlavním nástrojem je RT-PCR test provedený výtěrem z krku a modifikovaný tak, aby v krátkém čase přímo na akci otestoval všechny účastníky, včetně personálu a účinkujících,“ stojí na webových stránkách iniciativy, za kterou dále stojí mimo jiné také Janek Ledecký nebo Daniel Landa.
A jak by to celé mělo fungovat. Proškolený tým profesionálů pod vedením RNDr. Emanuela Žďárského, CSc. v mobilní laboratoři provede odborný výtěr z krku pár hodin před začátkem akce, vpuštěni budou jen ti s negativním výsledkem a účastníci si tak budou moci vychutnat kulturní zážitek bez rizika nákazy.
Flegr pěje ódy. Projekt je skvělou šancí, jak zastavit epidemii
Flegr ve videu na stránkách projektu popisuje, jak se k projektu dostal. „2. listopadu jsem dal na Facebook post, který si přečetlo 800 tisíc lidí včetně premiéra a ministra zdravotnictví. Ten samý večer se mi ozval Karel Luxík, jestli si myslím, jestli to opravdu může fungovat. A začali se dít věci,“ přibližuje vědec s tím, že projekt napomáhá likvidovat epidemii tím, že cílí na nejnebezpečnější skupinu. Tedy občany, kteří se chtějí chodit bavit.
Vědec, který je mimo jiné známý svými katastrofálními scénáři, uvádí, že projekt by mohl být variantou lockdownu. „Samozřejmě mnohem příjemnější,“ přiblížil. Podle něj k takovému kroku by se nemohlo přistoupit, kdybychom zde měli deseti tisíce nakažených denně, to by podle něj nefungovalo. „Ale tam už nejsme, a pokud ji dostaneme alespoň částečně pod kontrolu, tak bychom ji tímto způsobem mohli dorazit,“ říká s nadšením Flegr k epidemii.
Vyzdvihuje PCR testy před antigenními
Metoda by se pak podle něj dala praktikovat skoro všude. „Doktor Ždárský metodu vymyslel tak, že může udělat milion diagnostik za den. To znamená že za týden bychom byli schopni otestovat skoro celou populaci ČR,“ vychvaluje způsob testování vědec a vysokoškolský pedagog a zodpovídá rozdíl mezi antigenními testy a PCR. Podle něho se srovnat dají, ale ve srovnání lépe dopadnou PCR testy. „Mají velmi nízkou falešnou negativitu. Když o někom řekneme, že je negativní, tak s 90ti procentní jistotou, možná i víc, opravdu negativní je,“ uvádí s tím, že to samé se o antigenních testech říct nedá. Tam je pořád podle něj 30ti procentní míra rizika, že negativní může být pozitivní. Podle něj antigenní testy se také nedají použít hromadně jako v případě PCR testů. „Těmi bychom celou populaci za týden neprotestovali,“ říká dále.
„Hlavním nástrojem je RT-PCR test provedený výtěrem z krku a modifikovaný tak, aby v krátkém čase přímo na akci otestoval všechny účastníky, včetně personálu a účinkujících,“ specifikují metodu testování na stránkách projektu.
Máme možnost reparátu po mezinárodní ostudě
Závěrem pak v krátkém videu vyzval politiky a instituce, aby tuto šanci nepromarnili. „Milí politici, milé instituce, máme obrovskou šanci, abychom dostali tu bestii koroňáckou pod kontrolu a abychom se z tohoto „sajrajtu“ poměrně rychle dostali,“ vzkázal a připomněl, že jsme si uřízli obrovskou mezinárodní ostudu, kdy jsme byli úplně nejhorší na světě, i přes to, že už jsme tu epidemii téměř neměli. „Teď máme šanci udělat reparát“, apeloval. „Přišli jsme s něčím novým, skutečně je možné podle této nové metody vrátit se velmi brzo k normálnímu životu,“ ukončil video Flegr přezdívaný také jako „kočičí vědec.“
A jak by to mělo probíhat v praxi? Kupující při pořízení vstupenky na libovolnou kulturní akci přes stránky Cestazetmy.cz dostane automaticky kód, pomocí něhož se přihlásí na test, který proběhne v den akce.