Řada živnostníků bojuje nyní o přežití, i ti, co měli nějaké finanční rezervy, jsou pomalu na mizině. Kdy se to zlepší, netuší nikdo. Jejich situaci jim asi těžko někdo závidí, přesto se nedávno dozvěděli, že nemají naříkat a raději se rekvalifikovat pro práci v továrnách. To samozřejmě pobouřilo nejen ty, kterých se to bezprostředně týká a posilnilo i různé spekulace a konspirační teorie. Skoro to vypadá jako plán přestavby společnosti jaký udělali v 50. letech komunisté, když nahnali inteligenci a živnostníky do fabrik, z čehož vznikl nezapomenutelný film Skřivánci na niti.
V určitých skupinách totiž panuje přesvědčení, že zmatek ve vyhlašování vládních opatření na ochranu před šířením nákazy koronavirem, může mít i jiný důvod, než je zdraví občanů. A tím by prý mohla být cílená likvidace malých a středních podniků a živnostníků. To, v čí by to mělo být prospěch, nabízí různé odpovědi, všechny jsou však pouze spekulacemi. Otevřeně nic takového dokázat nelze.
Ukazuje se přesto, že toto podezření není už jen v hlavách konspiračních teoretiků, ale vrtá myslí i některých politiků. O uplynulém víkendu na to upozornil i bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Tak třeba poslanec za ANO Pavel Juříček říká otevřeně, o co Babišovu hnutí skutečně jde. Zlikvidovat maximum drobných podnikatelů ve službách a v kultuře a nahnat je v existenční nouzi do fabrik. Konečně jsou tedy ta vládní ‚anticovidová opatření‘ srozumitelná. Musíme se bránit. Opravdu nám tu bude vládnout několik rodin oligarchického typu a všichni ostatní budou jejich zaměstnanci,“ ptá se Kalousek.
Nové sdružení pro podnikatele? Proč? Jedno už existuje
Kalouskovu reakci vyvolal okamžik, kdy se dozvěděl, že zmíněný poslanec za hnutí ANO a majitel společnosti Brano rozhodl založit nové sdružení podnikatelů. Od toho si slibuje, že bude pravidelně komunikovat s vládou. Samozřejmě se nabízí podezření, že může jít o určitý druh lobbingu, což Kalousek nepřímo naznačuje, jistě to však říct nelze. Zvláštní je, že právě vláda, konkrétně ministryně financí Alena Schillerová, vznik tohoto spolku iniciovala (podobné uskupení už přitom v Česku funguje pod názvem Podnikatelské odbory).
Pavel Juříček si ale od tohoto zcela nového sdružení slibuje podle svého vyjádření na sociálních sítích, například to, že bude na trhu dostatek lidí, kteří budou moci pracovat v českém průmyslu. Tvrdí, že za poslední týden se připojilo asi třicet podnikatelů, třeba šéfové Kiwi.com, Linetu či Kofoly.
Vše rozpoutal odborářský boss Dufek
Počátek všech emocí i spekulací odstartoval před měsícem výrok šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. Ten na stanici CNN Prima News nejprve prohlásil, že není třeba podporovat všechny restaurace a hospody, kterých je hodně.
„Nechápu, proč bychom měli mít 40 tisíc hospod. Možná se budeme divit, až skončí tato fáze uzavřené společnosti, že zjistíme, že restaurací potřebujeme jen polovinu. Naštěstí stále běží a funguje průmysl,“ prohlásil dlouholetý předák druhé největší odborové centrály v zemi.
O pár dnů později nazvedl živnostníky ještě jednou, když jim poradil, že se mají rekvalifikovat na dělnické profese, případně jít stavět dálnice.
„Je to pořád stejné, cílem těchto lidí je zlikvidovat živnostníky a nahnat je do montoven oligarchů a pak se tvářit, jako že bojují za jejich zájmy. Nikoli za zájmy svých vysokých platů z jejich odborářských příspěvků,“ reagoval na tato slova rozhořčeně spolu s desítkami dalších místopředseda Soukromníků Ladislav Linek. „Chápete ten hnus? Přát někomu, aby zkrachoval. Přát to lidem, kteří se starají sami o sebe, nečerpají žádné dotace a státní prebendy. Živí své rodiny a zaměstnance. Pokud budou bez příjmu, kdo jim dá peníze? Stát, nebo se tito odboráři s nimi podělí o své platy, jež jsou výsměchem všem dělníkům, které tak zastupují,“ dodal Linek s tím, že jde o dlouhodobý názor odborářsko-socanské lobby.
Restaurace a hotely melou z posledního
Spekulace o záměrech vlády nebo jedinců bohužel živnostníkům a podnikatelům nyní příliš nepomůžou. Řeší existenční problémy a budoucnost, přitom každý den bojují s nesmyslnými i nesrozumitelnými nařízeními. „Jsme úplně vysátí, vláda by měla nastavit podmínky pro standardní podnikání,“ řekl po včerejším nedělním jednání restauratérů a hospodských v Jincích na Příbramsku místní pivovarník Jiří Janeček. S pětadvaceti kolegy z oboru se domluvili na výzvě vládě.
I podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka jsou už podnikatelé na konci sil. Přibývá těch, kteří provozy už neotevřou. V Praze už jsou k vidění vyklizené hospody s nabídkou k pronájmu.