Poslední dny v roce bývaly takovými zimními žněmi pro hoteliéry a restauratéry na horách. Letos to bude jiné. Jiskření a napětí mezi těmito živnostníky a nařízeními vlády v rámci protiepidemických opatření, které by se místy dalo krájet, dál sílí. Hoteliéři hledají totiž skuliny, jak opatření obejít.
A tak jim ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) pohrozil pokutami a tím, že jim odebere státní podporu. Je totiž moc dobře informovaný o tom, že tito majitelé horských podniků dělají, co mohou, aby dostali alespoň nějaké klienty k sobě do horských chat, chalup, pensionů a hotelů na vánoční a silvestrovské pobyty.
Home office nebo brigáda pro celou rodinu
Jejich vychytávka, která popudila vicepremiéra Havlíčka, je jednoduchá: hotely či jiná ubytovací zařízení zvou teď k sobě zákazníky na home office nebo pracovní pobyt. Rozdíl od klasických rodinných pobytů na horách je přitom nepatrný, avšak z pohledu práva důležitý. Hosté tak oficiálně nepřijedou na rekreaci. Pobyt bude definován jako služební cesta, případně si návštěvník na horské chatě zřídí formální domácí pracoviště. Právě to jsou situace, kterých se vládní opatření netýkají a těžko se dokládá opak.
Ministr průmyslu a obchodu a také dopravy na to však odlišný pohled. „Je to porušení usnesení a bude se to kontrolovat. Vzniká nekalá konkurence. Kromě finančních postihů za nedodržení vládního nařízení je jasné, že tyto firmy nebudou moci čerpat kompenzace. Důrazně varujeme před tím, aby se to nezneužívalo,“ uvedl ve čtvrtek před novináři Havlíček.
Vánoce a Silvestr představovaly třetinu celoročního příjmu
Situace kolem šíření nákazy Covid-19 se totiž znovu zhoršuje. Poslední pracovní den tohoto týdne se tak Česká republika vrací do 4. stupně opatření. Do něj patří i zavření hotelů a je jasné, že pro jejich provozovatele to je hodně citlivé. Jsou to totiž dlouhé roky právě vánoční a silvestrovské pobyty, které pro ně představují zhruba třetinu všech ročních tržeb.
Nebyli by to však Češi, kdyby někdo nevymyslel, jak nařízení šikovně obelstít. Pomohly i sociální sítě. Ubytovací zařízení tak nyní nabízejí návštěvníkům na svých webových stránkách i stránkách například na facebooku místo rekreace oficiálně práci – třeba úklid sněhu pro celé rodiny či pracovní skupiny. Podle dostupných zveřejněných informací těmto rodinám a skupinám nabídne majitel horského zařízení i uzavření smlouvy o dílo.
Nápad se rychle ujal a tak si lze přijít „zabrigádničit“ do Krušných hor, Krkonoš i na Šumavu.
Havlíček si trvá na svém: Mějte se na pozoru!
Výrok ministra Havlíčka ale hoteliéry pořádně vytočil, takže údajně prý zvažují protest v hlavním městě.
Vicepremiér si však stojí za svým. „Nechci nikoho šikanovat, ale hoteliéři a provozovatelé horských chat by se měli mít na pozoru,“ zopakoval směrem k rebelujícím podnikatelům. Ti mu na oplátku doporučují, aby tedy raději do hor určitě teď nejezdil.
Na vládní opatření se zlobí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj vláda nedodržela svůj slib ohledně stoprocentní kompenzace pro provozy, jež jsou od pátku kvůli pandemii opět uzavřené. „Kabinet si vůbec neuvědomuje, v jaké situaci se lidé ocitli. Nechápu, proč podnikatelé a živnostníci nemohou dostávat kompenzaci podle obratu. Vláda zřejmě neumí pracovat s daty,“ řekl Prouza.
Přitom ještě v pondělí tohoto týdne premiér Andrej Babiš sliboval uzavřeným oborům, jako jsou právě restaurace a hotely, stoprocentní kompenzace. Realita je však jiná, nový program COVID gastro je výrazně nižší.