Dlouho sledované téma schvalování klíčového státního rozpočtu přešlo do závěrečného dějství. Rozpočet byl nakonec v pátek za doprovodu husté atmosféry ve Sněmovně schválen. Na úkor armády ale. Vláda totiž vyhověla požadavkům KSČM, která menšinový kabinet podporuje, a obranné výdaje „skrouhla“ o deset miliard. Byla to podmínka komunistů k tomu, aby rozpočet podpořili. Babiš slibuje, že je vojákům vrátí zpět. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) rezignovat nehodlá.
Miloslava Vostrá (KSČM) nakonec prosadila v dílčím hlasování desetimiliardový škrt v obranných výdajích. Komunisté požadovali přesunout finanční prostředky do rezervy. Pro její návrh hlasovali poslanci z klubů ANO, ČSSD a KSČM i nezařazení poslanci Marian Bojko a Lubomír Volný.
Opozice se následně do kabinetu ale zhurta pustila. „Měli byste se stydět. Za toto hlasování se omlouvám armádě,“ prohlásila například šéfka TOP09 Markéta Adamová Pekarová.
Rozhodnutí o odebrání 10 miliard obraně zkritizovala i poslankyně ODS Jana Černochová. „Je nepřijatelné, že 31 let od znovunabytí svobody a demokracie komunisté torpédují naši obranyschopnost a naše spojenecké závazky, oslabují naši armádu a diktují jí faktické vyhladovění. To vše nikoliv kvůli nutným úsporám. V rozpočtu s objemem 1,8 bilionu a 300 miliardami schodku nehraje suma 10 miliard žádnou roli. Rozhodnutí je ale v zájmu zemí, které jsou nepřátelské k západnímu světu, k NATO a k našim spojencům a jejichž je KSČM věrným soudruhem. Tato realita je ohavná a bude mít vážné důsledky, protože ohrozí zásadní modernizační projekty, které má Armáda ČR před sebou a bez kterých to může zabalit,“ vyjádřila se předsedkyně Výboru pro obranu.
A kolik jste dali armádě vy, rozzlobil se Babiš na pravicovou opozici
Proti kritice pravicové opozice se postavil nejen Vojtěch Filip, ale také samotný ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj dřívější pravicové vlády do resortu obrany dávaly méně peněz než ty levicové. „Situace není jednoduchá. Každý z nás by uvítal, kdyby bylo rozhodnutí snazší,“ připustil zároveň Hamáček. Ministr vnitra připomněl, že ODS za vlády Petra Nečase očesala rozpočet na obranu ministru Alexandru Vondrovi na 0,9% HDP. „Ten Saša s tím neměl co udělat,“ hájil jej Hamáček
Kabinet ale ještě do poslední chvíle byl výrazně proti, aby se škrty v armádě realizovaly. „Nepřistoupím na to, abychom se zachovali stejně jako předchozí vlády, které, jakmile přišla krize, sebraly peníze armádě,“ uvedl ještě v minulém týdnu na facebooku Babiš. Premiér dnes také zkritizoval pravicovou opozici za slova, že armádě berou peníze.
Ministr obrany rezignovat nehodlá
Ministr obrany Lubomír Metnar dříve avizoval, že za armádu nasadí svoji hlavu. V případě, že by se komunistům ustoupilo a armádě se skutečně odebraly peníze, byl připraven rezignovat. To ale v pátek vyloučil. Očekává, že peníze v lednu dostane zpět. „Počítám s tím, že se 10 miliard do rozpočtu obrany začátkem roku vrátí,“ řekl pro ČT.
Babiš totiž na tiskovce uvedl, že museli volit menší zlo. „My jsme s tím návrhem nesouhlasili, nelíbilo se nám to, nelíbí se nám to, ale museli jsme zvolit menší zlo, ale je to dočasné. Přesunutí části peněz z ministerstva obrany je dočasné, my tam ty peníze co nejrychleji vrátíme. Je to v rezervě, žádné peníze se obraně neberou. Rezerva znamená, že tam na krátký čas peníze přesuneme, a předpokládám, že v lednu je co nejrychleji vrátíme,“ slíbil Babiš.
Poslanci schválili rozpočet na rok 2021 se schodkem 320 miliard korun. Hlasovalo pro něj 56 ze 106 přítomných.