Mnozí čekají na vakcínu jak na smilování. Vědci stejně jako politici totiž svorně tvrdí, že nic jiného než očkování, nás z epidemické krize nevyvede. V ten samý okamžik se ale začínají šířit zprávy o mutaci koronaviru. Informace slyšíme z Anglie, která se s tímto rychleji šířícím se virem aktuálně setkává. WHO vyzvala evropské země k ostražitosti. Česká národní laboratoř zmutovaný vir detekovala již na podzim.
„Zjištění, že s druhou vlnou se Českem šíří jiná varianta viru, by mohlo vysvětlit i to, proč se někteří lidé, kteří už covid-19 prodělali, nakazili znovu. Nový kmen SARS-CoV-2 tak může představovat komplikaci pro výrobce vakcíny. Ale ne zásadní,“ uvádí server Novinky.cz. Podle vedoucího výzkumné Strukturní virologie v CEITEC v Brně, virologa Pavla Plevky „zjištěná mutace znamená malou změnu spike proteinu a je pravděpodobné, že účinnost vakcíny neovlivní“. K podobnému závěru dospěli i kanadští a britští vědci v případě agresivnější mutace viru, se kterou se aktuálně Británie potýká.
ČR se již od podzimu setkává s novou mutací
„Na více místech v Česku, především v Praze a ve Středočeském kraji, se zcela nezávisle na sobě objevují nové varianty koronaviru. To jsou naše zjištění, protože většina námi vyšetřovaných vzorků pochází z Prahy a okolí. Nicméně stejná situace je pravděpodobně v celé republice,“ osvětlila Právu výsledky zjištění Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění s tím, že mutace může měnit antigenní odlišnost SARS-CoC-2. „Tento nález je z hlediska změny povrchové struktury významný,“ doplnila.
Plevka také upozorňuje, že viry neustále mutují, je to pro ně přirozené. „Do července bylo identifikováno 12 000 mutací koronaviru,“ tvrdí.
Jiřincová také dále poukazuje, že s novou mutací viru se setkali již v září. „Nevím přesně, jaká mutace se šíří v Británii, ale my jsme už v září odhalili novou variantu SARS-CoV-2 v několika zájmových ohniscích v Praze,“ komentovala šíření mutace v Česku molekulární bioložka Jiřincová. V té době se ve veřejném prostoru hovořilo především o ohnisku v pražském klubu Techtle Mechtle.
Domnívá se proto, že prokázané reinfekce mohou souviset právě s těmito změnami. „Některé vznikají nezávisle na sobě jako reakce na imunitní odpovědi lidského organismu, jiné se šíří v souvislosti s cestováním lidí. Mutace je pozorována na celém světě,“ dodala Jiřincová.
A co vakcína? Ovlivní jí to?
Otázkou je, co na to vakcína. Ta totiž pracuje se spike proteinem, který mutace ovlivňuje. „Mutace identifikovaná týmem doktorky Jiřincové ovlivňuje strukturu spike proteinu, který tvoří výstupky na povrchu viru. Spike protein je cílem vyvíjených vakcín, které mají za cíl naučit imunitní systém tento výstupek rozpoznat. Mutace spike proteinu mohou tedy účinnost očkování ovlivnit,“ vyjádřila obavy viroložka s tím, že výrobci si ale snadno poradí, aby to upravili.
„Právě proto můžeme být rádi, jak úžasnou technologii výrobci vakcíny použili. Jde o mRNA (messenger RNA, tedy poslíček – jednovláknové nukleové kyseliny) vakcíny a ty mají výhodu, že se u nich snadno změní matrice sloužící pro tvorbu proteinu. Tedy, že na jiné varianty viru může výrobce rychle odpovědět. Vysvětlila bych to asi tak, jako když na kabát našijete nové knoflíky. Látka i střih zůstávají, šicí stroje jedou dál, jen se použijí jiné knoflíky,“ vyzdvihla přínosy vakcíny odbornice.
Česká vláda na zprávy o šířícím se novém typu viru v Británii promptně reagovala. Od neděle lidé přijíždějící z Británie musí nastoupit povinnou domácí karanténu. Trvat může až deset dní. V pondělí bude kabinet jednat o tom, zda lety z Británie zakáže, tak jak to udělaly některé evropské země.