Topolánka donutila k souhlasu s očkováním jeho žena. Současného premiéra Babiše za jeho nezvládnutý boj s pandemií tvrdě kritizuje
Bývalý premiér České republiky Mirek Topolánek ostře kritizuje současnou vládu za nezvládnutí pandemie. Jak říká, všechny předchozí vlády by situaci zvládly lépe, než tato – včetně vlády, kterou vedl on. Kolem očkování prozradil část svých pochybností, přesto přiznal, že možnost vakcíny proti onemocnění Covid-19 využije.
„Kdybych byl premiérem, tak bych se demonstrativně, ovšem s nějakým normálním prezidentem, šel ruku v ruce očkovat,“ uvedl pro CNN Prima News Mirek Topolánek (dříve ODS). Dodal, že kdyby žil sám, tak by se očkovat nenechal. „Jenomže v mém případě mě přinutila žena, a tak je jisté, že se očkovat nechám i kvůli našim rodičům. Rád bych ale měl jednu podmínku,“ řekl Topolánek.
Je velmi rozčarovaný z toho, že se podle něj občanům Česka hlavně vyhrožuje, místo, aby se nabídlo vysvětlení, co všechno může využití vakcíny konečně zase do našich životů vnést. „Chtěl bych, až budu mít očkovací průkaz, kde budu mít zaznamenáno, že jsem vakcínu dostal, aby mě to umožnilo zase chodit do divadla, do kina, cestovat. O tom by se mělo s lidmi mluvit, tak jim to představit. Aby pochopili, že to je cesta k normálu – k tomu, zajít si zase na pivo, za kulturou,“ konstatoval bývalý premiér.
Naivní Topol, směje se mu Erik Best
Zdůraznil, že takto měla být orientovaná i kampaň na očkování, což se bohužel nestalo.
Svěřil se též s tím, že na něj osobně prý podle všeho přijde řada na očkování až někdy po volbách – možná dokonce těch prezidentských, protože mu ještě není 65 let.
Pravdou je, že jeho prohlášení ohledně snahy vymoci si garance toho, že očkování pomůže těm, co ho absolvují, opět návrat do normálního života, ne každému asi připadalo reálné. Známý americký komentátor žijící v Česku, Erik Best se mu doslova na facebooku vysmál.
„Naivní Topol chce vládní garanci, že když se nechá naočkovat, nikoho nenakazí. To je jako, když chtěl garanci, že KDU-ČSL bude hlasovat v jeho vládě pro koaliční návrhy,“ trefil Best v jednom statusu hned dvě „mouchy“ svým rýpnutím.
Současná vláda založená na marketingu, pandemii těžce nezvládá
Moderátorka Pavlína Wolfová Topolánkovi připomněla to, že i za jeho vlády bylo třeba se vypořádat s epidemií – tehdy se jednalo o ptačí chřipku. Na místě tedy je otázka, zda obě ty situace jsou srovnatelné.
„Bylo to tehdy jiné, nemoc nebyla tak virulentní, u nás se na ni v takovém měřítku neumíralo. Okamžitě jsme aktualizovali pandemický plán, nakoupili léky (které nakonec nebyly využity a musely být zlikvidovány, pozn. red.). V každém případě ta situace byla pro občany transparentní. A musí být transparentní, aby mohl občan vládě věřit,“ reagoval Mirek Topolánek.
Za velkou chybu považuje to, že u nás nebyl absolutně zvládnutý instrument chytré karantény. A to i když se chlubil Andrej Babiš, že ho osobně řídí. „Měl by za to převzít odpovědnost. Ten nástroj je totiž velmi vhodným nástrojem v potlačování šíření, jak víme z asijských zemích. U nás neposloužil, protože selhali důležití lidé. Já například mám v telefonu eRoušku. Za celou dobu, co ji mám, mně ani jednou nevarovala, že jsem se s někým nakaženým setkal,“ vylíčil Topolánek.
Chyby se vrstvily jedna za druhou už od jara. Řada zemí, která měla stejné informace jako my, byla připravena. „U nás se to nezvládlo, připustilo se komunitní šíření, neochránily se vrstvy obyvatelstva, které jsme chránit měli,“ zkritizoval expremiér své vládní následovníky.
Nechci vést silácké řeči, ale zvládl bych to lépe. I všichni ostatní
„Nechci vést silácké řeči, Covid má jiný charakter než měla ptačí chřipka v době mého působení, avšak skutečně se odvažuju tvrdit, že úplně každá jiná vláda, která tady od roku 1989 byla, by to zvládla lépe – a s plnou politickou odpovědností. Včetně vlády mojí. Tahle vláda je založena pouze na marketingu. A ne vždy vhodném,“ posteskl si Topolánek.
Nastínil však i cesty, které by mohly přece jen v boji s nákazou pomoci. „Vláda měla nabídnout lidem testy zadarmo, aby k nim měli přístup všichni, co to v danou chvíli potřebovali. Nemocný či pozitivním měla garantovat za izolaci doma 100 procent jejich příjmů, aby se nebáli doma zůstat a nešířili nemoc dál. Věřte, že by to bylo levnější, než dopady, kterým teď budeme v součtu čelit v ekonomice, vzdělávání, společnosti, v sociální oblasti a kdo ví, kde ještě. Ti lidé by se vyléčili, nešířili by nemoc dál a vše by se rychleji nastartovalo bez ztrát, které máme nyní kvůli tomu, že se vše nechalo vymknout kontrole a pak už nezbývají jen tvrdé restrikce,“ konstatoval expremiér.
Závěrem se pozastavil též nad tím, zda vůbec u nás nějaký krizový štáb funguje. Antigenní testování, které je takovým jakýmsi posledním hozeným lanem v nerovném boji, považuje za krok, který v téhle situaci nebude asi moc platný. Měl prý podle Topolánka přijít hned na jaře. I vakcinaci označil za krok, který má vést k uklidnění společnosti. Jestli však přinese kýžený efekt, si dle všeho, jitý bývalý premiér není.