Tragická sobotní událost vrtulníku na Aljašce, při které zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner, bude mít nepochybně dopad na politické a podnikatelské prostředí v České republice. Svého vlivného spojence ztrácí mimo jiné i prezident Miloš Zeman, ale i jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus.
„Bílý kůň na sedm?“ „Narcius.“ „To mi tam nevychází.“ „Tak zkus Kellner!“ Známý vtip z podnikatelského prostředí, který měl narážet na záhadné porevoluční zbohatnutí a propojení PPF Petra Kellnera a Václava Klause, sice není citlivé prezentovat, nicméně skutečnost, že Kellner měl vždy blízko k Pražskému Hradu je nezpochybnitelná. Koneckonců za éry Klause a Kočárníka privatizovala PPF Českou pojišťovnu, což se dá považovat za její vydařený start v českém byznysu. Klaus otevíral Kellnerovi dveře do Ruska a asi není náhoda, že dnes PPF sponzoruje knihovnu Václava Klause.
Zatímco Zdeněk Bakala to kvůli OKD, ale předně i kvůli štvavým protihradním vysílačkám z vydavatelství Economia, měl u Miloše Zemana spočítané a politik jej často veřejně haněl, Petr Kellner měl na Hrad vždy dveře otevřené. Památnou se stala jejich veřejně oznámená schůzka několik dnů před oznámením druhé Zemanovy kandidatury. Zatímco Zeman tím veřejně demonstroval politickou sílu, Kellnerovi šlo spíše o podnikatelské benefity, jelikož o mediální pozornost nestál. Velice úzkostlivě si totiž chránil své soukromí a nestál o dotazy novinářů, tím méně o objektivy paparazziů. Nebýt úvodníku výročních zprávy PPF, nedával miliardář o sobě prakticky vůbec vědět.
Tah na východ
Kellner jako jeden z mála českých podnikatelů dokázal své portfolio firem etablovat i na východních autoritářských trzích, kde kromě nadité peněženky, potřebujete kvůli důvěryhodnosti i politický deštník. Ten nad ním rozhrnoval Zeman. Kupříkladu poskytovatel půjček Home Credit v Číně sice v minulém ruce kvůli covidu zaznamenal bezmála 17 miliard ztrátu, ale jinak se mu v předchozích letech finančně dařilo. Rovněž společnost Škoda transportation zde nachází odbytiště pro své výrobky. Z dalších firem působících v Číně nebo v Rusku jmenujme biotechnologickou firmu Sotio, která se zabývá výzkume nových léčiv v oblasti onkologie a autoimunitních onemocnění nebo Společnost RAV Agro, hospodařící na 111 tisících hektarech půdy ve středním a jižním Rusku. Je však pro pořádek nutné uvést, že Kellner budoval v posledních letech své obchody i v USA.
Po oznámení úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera výrazně klesají akcie Monety na pražské burze, do níž má PPF majetkově vstoupit. Mírně klesly akcie O2. V každém případě smrt Petra Kellnera neznamená konec jeho impéria PPF. Otázkou je, zda jeho dědic bude chtít držet podnikání ve stejném segmentu, zda se nezbaví prodělečných značek nebo zda se nevzdá mediálního domu CME. Vlákna mediální, politické a obchodní pavučiny se jeho odchodem mohou zpřetrhat, a změnit tak mocenské rozdělení v ČR.