Dohnaly Jančuru predátorské praktiky z Čech? Slovenský ministr dopravy: Nenechám se Regiojetem vydírat

Ostřejší vyjádření zvolil slovenský ministr dopravy Andrej Doležal na účet českého podnikatele v dopravě Radima Jančury. Jeho společnost RegioJet, která na Slovensku působí, nepodala totiž žádost o provozování dopravy na trati mezi Bratislavou a Komárnem od roku 2023.

Důvodem nepodání nabídky má být podle vyjádření společnosti absolutní ztráta důvěry v upřímný zájem Ministerstva dopravy a výstavby SR na férové soutěži, která by přinesla růst kvality služeb a úsporu nákladů. Regiojet prostřednictvím svého mluvčího Aleše Ondrůje konkretizoval, že ve slovenské dopravě chybí harmonogram veřejných soutěží, že došlo k bezdůvodnému zrušení tendru na zajištění dopravy mezi Bratislavou a Bánskou Bystricí. Regiojetu rovněž tvrdí, že soutěž na trase Žilina  – Rajec byla ušita na míru tuzemskému dopravci Železniční společnost Slovensko. „ Existuje důvodné podezření na propojení na podnikatelské struktury,“ uvedl dále mluvčí společnosti.

Jeho tvrzení ale naprosto odmítl ministr dopravy Doležal. „ Způsoby, kterými na Slovensku společnost Regiojet, resp. její majitel po dlouhá léta fungovali, jsou pryč. Nenechám se vydírat přes veřejný nátlak, ani přes nekonkrétní zahlcování veřejného prostoru polopravdami či přímo lži,“ uvedl ve čtvrtek Doležal pro deník dnes24.sk. Pro redakci VH následně ministr své vyjádření ještě doplnil. „Jedné věci nerozumím, Regiojet, který neposlal do tendru nabídku, nyní veřejně tvrdí, že stát nechce soutěžit? To mi nějak nesedí. Je mi jedno, jestli na Slovensku bude jezdit červený, žlutý nebo modrý dopravce, mým jediným cílem je zabezpečit kvalitní veřejnou osobní dopravu

Jančura dostal v Čechách přes prsty  

Slovensko není pro Radima Jančuru z podnikatelského hlediska zemí zaslíbenou. Nicméně Jančurovy ostré podnikatelské lokty narazily už i v Čechách, a to již před 10 lety v mediálně známé kauze Asiana. Vzájemné konflikty konkurenčních společností Student Agency a Asiana vznikly sporem ohledně prodeje letenek. Jančura údajně nesouhlasil se sloganem společnosti Asiana „Jsme jedničkou na trhu letenek“, protože sám podle obratu prodal letenek více. Z konkurenčních důvodu začal proto provozovat autobusovou linku na trase Praha – Karlovy Vary, kde již pravidelné autobusové spoje provozovala Asiana. Poté v roce 2007 vstoupil majitel Asiany Alexej Litvin na „Jančurovu“ trasu Praha – Brno, společnost Student Agency ale v reakci na novou konkurenci výrazně zlevnila, a to až na 50,- Kč za jízdenku. Nicméně za své jednání dostala společnost v roce 2011 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši 5,1 milionů korun

Po zveřejnění rozhodnutí ÚOHS společnost Asiana zažalovala konkurenční Student Agency, přičemž požadovala náhradu veškerých ztrát, které jí provozem autobusů na trase Praha – Brno vznikly, a které vyčíslila na 21 milionů. Alexej Litvin, majitel společnosti Asiana, pak založil blog, na němž popisoval nečisté podnikatelské praktiky Radima Jančury, a zveřejnil text e-mailů, které Jančura údajně zasílal Litvinově manželce či zaměstnancům Asiany, a jejichž obsah hraničil s vydíráním a vyhrožováním.

Krajský soud v Brně v prosinci 2018 nakonec dal Litvinovi za pravdu, když rozhodl, že Jančura vytlačil nekale svou konkurenci z trhu a přikázal společnosti Studet Agency, aby zaplatila Asianě 11,7 milionů odškodného.