Mezinárodní olympijský výbor zakázal jakákoliv politická gesta na příštích Olympijských hrách v Tokiu. Stalo se tak po zkušenostech z posledních doby, kdy na sportovních zápasech převážně v USA a Velké Británii, hráči gestem pokleknutí vyjádřili podporu hnutí Black Lives Matter.
Výčitky z kolonialismu, z dovozu černošských otroků z Afriky, rasová segregace. Ty neduhy americké a britské společnosti eskalované vraždou George Loyda vyústili v založení politického hnutí Black Lives Matters. Na sportovních utkáních vyjadřovali hráči a mnohdy i rozhodčí sympatie s tímto hnutím a v případě mezinárodních utkání se snažili tento přístup vnutit i hostujícím týmům. Abychom nechodili daleko… Čeští fotbalisté se před půl rokem ve skotském Glasgow v rámci fotbalové kvalifikace k tomuto gestu přidali a sklidili kritiku v podstatě celé ČR. V dalších zápasech na britských ostrovech ve Walesu se už poklek nekonal. Český národní tým svoji podporu v boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu vyjádřil poukázáním na nápis UEFA Respect na levém rukávu dresů.
MOV se odhodlal k ráznému gestu a pod sankcemi zakázal jakékoliv demonstrace nebo politické, náboženské, rasové propagandy. Rozhodovalo se a základě přání sportovců, kteří se her v Tokiu zúčastní.
Toto nařízení má podporu drtivé většiny sportovců v ČR, ale kloní se kupříkladu k němu i politici. Kupříkladu podle senátora Jiří Čunka (KDÚ-ČSL) se jedná o velké vítězství rozumu. „Každý národ má své hodnoty a tradice, které má chránit a držet se jich. Jsem rád, že MOV nepodlehl devastující a sebezničující kampani některých vyspělých států a jejich médií, které se staví proti přirozeným zákonům přírody a popírají, že existují různé lidské rasy a barvy kůže. Dokonce, že existují rozdíly mezi mužem a ženou,“ komentoval situaci na svém oficiálním Facebooku.
Mírně změkčující stanovisko zastává ale kupříkladu poslanec Lukáš Bartoň (Piráti), Sport by podle něj měl být sice apolitický, ale mělo by se jednat jen o etický kodex. „Podle mě politika do sportu nepatří, ale vyjádření by mělo být na každém z nich (sportovců) a součástí etického kodexu. Nedělal bych kvůli tomu rozhodně nějaké speciální zákony a nepokutoval bych porušení,“ uvedl pro redakci Bartoň.
Český Olympijský svaz vesměs tomuto zákonu nedával velký zřetel, jelikož byl tento bod zařazen již v minulosti. „Diskuze samozřejmě proběhla a my to vnímali, ale jelikož se nic nezměnilo, nijak jsme se nad tím nepozastavili. Podle mě by měl sport zůstat sportem, politika by se do něj tahat neměla,“ uvedl ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi.