Komentář: Když v polovině března přisoudila agentura pro výzkum veřejného mínění Kantar koalici Pirátů a Stan 34%, leckterý politolog kroutil nad více než desetiprocentním nárůstem od začátku roku nevěřícně hlavou. Kde se ta podpora vzala? Nechci zpochybňovat metody sběru dat, případné jiné zájmy Kantaru, ale nyní, po dvou měsících se dá spíše zjistit, kde se podpora ztratila. Propad na květnových 27% u stejné agentury svědčí o zásadní politické chybě.
Pirátům se nedá rozhodně vyčítat neaktivita. Vystupují ve Sněmovně, jsou činní na sociálních sítích, jinými slovy – jsou vidět. Koneckonců nebyl to první průzkum, který vyhoupl dvojkoalici do čela volebního pelotonu. Jako momentálního favorita ji ukazovaly i jiné agentury. Přímá úměrnost úpadku hnutí ANO a lehký pokles Trojkoalice se museli logicky zobrazit někde jinde. Ale o takový parník? Jen pro pořádek – jedno procento čítá cca 50 tisíc voličů při volební účasti 60%
Stačila ale jedna podrobně rozepsaná vize v Pirátských listech o nepodmíněném příjmu a na to navázané zvednutí daně z nemovitosti a pravicoví voliči STANu, jakož i jiní dosavadní sympatizanti se vylekali. Část z nich se podle dubnového a květnového průzkumu přelila do trojkoalice SPOLu, která se programově od STANu příliš neliší.
PR štáb Pirátů autorovi článku Aleši Jaklovi a kolektivu pirátské skupiny NZP asi po zveřejnění propadu preferencí asi příliš nepoděkoval. Marně honil jejich manažer na facebooku jednotlivé redakce, kteří článek z týdeníku Echo24 přebraly a vysvětloval jim, že to je jen analýza a rozhodně to není součástí programu. Křehkou koalici, která se neshodne mimo jiné v názoru na legalizaci marihuany, rozpáral Jakl svým nápadem zvednout daň z nemovitosti ze stávajících 0,01-0,04 na 1%. To by podle autora článku mělo přinést do rozpočtu 200-800 miliard korun. Zní to krásně, ale až do momentu, když si majitel bytu na maloměstě, třeba já nebo vy, uvědomí, že ze 400 korun ročně, vysolíte rázem 40 tisíc, a to už je balík skoro na úrovní průměrného příjmu. Nehledě na podstatně vyšší ceny bytů ve větších městech. Kupříkladu v Praze to v průměru u 3 plus KK vychází na 80 tisíc korun. Takto získanými stovkami miliard se dá bezpečně sanovat nepodmíněný příjem v celé České republice a možná i na Slovensku. Ale komu tím prospějete?
původní článek v Pirátských listech zde
Jistotou zůstává, že až do voleb si Piráti vezmou z podobných přešlapů ponaučení a podobné neomarxistické nápady udrží na uzdě. Další faux pas by mohlo jejich kredit nenávratně poškodit.