Most – Život ve vyhlášených částech Mostu není zrovna procházka růžovou zahradou. Kromě slušně pracujících lidí se v problémových lokalitách vyskytují i podivná a nebezpečná individua, která umí život sousedům skutečně opepřit. Trnem v patě je lokalita Stovky nedaleko magistrátu města a sídliště Chánov. Na složitou situaci se do Mostu přijel podívat senátor Jiří Čunek, aby zjistil, co místní lidé potřebují.
,,Nacházíme se před domy, které se zde v Mostě nazývají Stovky. Kdysi to bylo krásné bydlení,¨ začíná v reportáži vyprávět politik. Ve svém proslovu poukazuje na hrozný nepořádek, který se běžně vyskytuje v kdysi běžně obyvatelných domech a se kterým si Členové bytové samosprávy absolutně neví rady.
Lokalita takzvaných Stovek na dohled od budovy magistrátu patří dlouhodobě k problémovým částem Mostu. Narušování klidu či znečišťování veřejného prostředí většinou způsobují nově přistěhovalé rodiny nepřizpůsobivých ze Slovenska.
„V noci se tu nedá spát. Romové, kteří se sem přestěhovali ze všech koutů republiky tu hlučí do rána a nikdo těm lidem, kteří tu musí žít, nepomůže. O složité situaci budu jednat se zdejším primátorem a s ředitelství policie,“ předložil politik své plány.
Problémem není pouze hluk a nepořádek, ale také narkomani a dealeři drog, kteří se okolo domů vyskytují.
Foto: Autor článku
„Když jsme scházeli po schodech do jednoho z vchodů, stála u něj evidentně zdrogovaná mladá žena. Ptali jsme se ji, kam jde – odpověděla, že pro dávku. Myslím, že by tu měla zasáhnout kriminální policie,“ vypráví v reportáži dál. Připomene také, že by se mělo do práce zapojit i město, aby se bydlení v tomto kousku města zlepšilo.
Obyvatelé se snaží situaci řešit petiční výzvou. Tu podepsalo 44 občanů, většinou z bloku 100 a 99-100. Petice byla dána k dispozici výboru pro mapování a eliminaci negativních sociálních jevů mosteckých zastupitelů.
Starý známý Chánov
Dlouhodobě se mluví o řešení v lokalitě Chánov. V březnu představilo město Most nový projekt, který má představovat nový možný způsob bydlení. Jednalo by se o domy, které jsou složené z obytných kontejnerů. Tyto domy měly sloužit pro lidi, kteří žijí v zničených a poškozených panelových domech. V plánu bylo 18 bytů a město mělo za ně zaplatit asi 25 milionů korun. Tento způsob bydlení se ale nesetkal s dobrým přijetím a rozdělil jak obyvatele Chánova, tak městské zastupitele.
Různily se dokonce názory i samotných politiků. Vlažného přijetí se projekt dočkal od zastupitelky Patricie Prokešové za ANO a u Pirátů a Zelené pro Most propadl úplně.
30. května se plán na vybudování Modulového bydlení odložil úplně. Stavba by byla pro město příliš nákladná.