Spravedlnosti se po dlouhé době dočkají ženy, které byly proti své vůli v letech 1966 – 2012 přinuceny ke sterilizaci. Senát jim po prokázání tohoto úkonu hodlá vyplatit až čtvrt milionu korun. Zákon byl dnes schválen. Momentálně poputuje k podpisu prezidenta.
Od roku 1966 se na ženách (především na ženách romského původu) prováděla vynucená sterilizace, ke které byly často násilně nuceny, nebo byla provedena bez jejich vědomí. Bylo jim vyhrožováno, že když sterilizací neprojdou, budou jim odebrány sociální dávky, nebo dokonce i vlastní děti. Mnohé nátlaku podlehlo.
Žádost o odškodné by mohly postižené ženy podat už od příštího roku. Na podání žádosti budou mít ženy tři roky. Nový zákon také chrání skartaci zdravotních dokumentů o tomto chirurgickém výkonu po dobu deseti let.
Žádosti bude posuzovat ministerstvo zdravotnictví. Vyplacená částka se nebude muset danit a dle odhadu by mohlo být odškodněno až 400 žen. Stát bude tato kompenzace stát asi 120 milionů korun.
Na začátku bylo deset statečných
Celý případ nucených sterilizací na romských ženách rozproudilo Evropské centrum pro práva Romů. První člověk, který se tímto tématem zabýval, byla Anna Šabatová, která je spojována s Chartou77, jako její hlavní mluvčí. Už v době vzniku charty se na tuto problematiku snažila upozornit.
Celou kauzu odstartovalo deset romských žen, které se nebály promluvit.
Sterilizace byla často prováděna při císařském řezu a mnohdy se o ni lékaři pacientkám ani nezmínili. To mělo za následek, že samotné ženy sami dlouho ani netušily, že další děti už mít nikdy nemohou. Smutnou pravdu zjistily až ve chvíli, kdy chodily na gynekologii s tím, že nemohou otěhotnět.