Poslanci se ve čtvrtek mimořádně sešli kvůli peněžitým darům, které obdrželo vládní hnutí STAN. Program schůze, na níž chtěly opoziční poslanci ANO a SPD vyzvat k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana a vytvořit komisi k financování STAN, ale nebyl podle očekávání schválen. Zákonodárci do lavic zamířili dvě hodiny poté, co bylo v sedm hodin ráno po 22 hodinách přerušeno jednání k vyslovení důvěry nové koaliční vládě.
Opozici vadí spory o původ peněžitých darů pro STAN, které údajně pocházejí ze zahraničí. Vládní hnutí uvedlo, že žádné peníze z ciziny nepřijalo a že dary jsou pouze od společností se sídlem v Česku nebo od českých občanů. Program mimořádné schůze nebyl podle očekávání schválen, pro schválení bylo 85 ze 179 přítomných poslanců, potřeba bylo 90 hlasů. Schůze sněmovny tak skončila poté, co promluvili řečníci s přednostním právem.
Opozice navrhovala usnesení, kterým by sněmovna vyzvala premiéra Fialu, aby odvolal Rakušana z postu ministra vnitra a nahradil ho nominantem mimo uskupení Starostové. Předseda SPD Tomio Okamura také volal po vytvoření sněmovní vyšetřovací komise k financování hnutí STAN. SPD a ANO podle něj už mají 40 poslaneckých podpisů, aby sněmovna musela vznik komise projednat. Návrh chtějí předložit v pátek. Okamura poukazoval na informace, které zveřejnil server SeznamZprávy.cz a podle nichž hnutí STAN sponzorují firmy trestně stíhaného muže.
Okamura označil za nepřijatelné, aby byl ministrem vnitra předseda hnutí, jehož financování není transparentní. „Je to tak gigantický a absurdní střet zájmů, že to snad pochopí každý z vás,“ uvedl šéf SPD. Spory o financování STAN dal do souvislosti i s Rakušanovou loňskou schůzkou s policejním prezidentem Janem Švejdarem, který následně oznámil svou rezignaci. Rakušan podle Okamury policejního prezidenta „vyštval“.
S kritikou vystoupili i další opoziční poslanci. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) například řekla, že když vláda žádá sněmovnu o důvěru, je namístě vysvětlit zmíněné pochybnosti. Jediné vysvětlení, které zaznělo, podle ní je, že dárcovské společnosti mají české identifikační číslo osoby (IČO). Dodala, že české IČO mají i společnosti, o kterých by nikdo netvrdil, že jsou české. „Já to skutečně nepovažuji za transparentní, ani to nepovažuji za něco, co je v pořádku,“ uvedla. Klíčovou otázkou podle ní je, kdo jsou lidé, kteří za těmito společnostmi stojí.
Hnutí STAN podle Rakušana zákon neporušilo
Ve sněmovně na kritiku reagoval Rakušan, který řekl, že hnutí STAN v souvislosti s dary žádným způsobem neporušilo zákon o financování politických stran. Hnutí si podle něj nenechá finanční dar, pokud se prokáže, že je poskytovatel spojen s trestnou činností.
„Pokud se prokáží informace, že kdokoli, kdo nám poskytl finanční dar, je spojen s trestnou činností a hrozilo by, že peníze skutečně mají jakoukoli spojitost s trestnou činností, tak v té chvíli jako hnutí STAN samozřejmě adekvátně zareagujeme, takové peníze si jako hnutí STAN samozřejmě nenecháme,“ řekl Rakušan. Předseda STAN uvedl, že o trestním stíhání někoho, kdo souvisí s darem, neměl tušení.
Rakušan ve čtvrtek znovu zopakoval, že hnutí žádné peníze z ciziny nepřijalo. Všechny dary jsou buď od českých občanů, nebo od společností s českým identifikačním číslem a sídlem v Česku, které v Česku odvádějí daně a zaměstnávají pracovníky, uvedl. „Dejte trestní oznámení, ať to prošetří Policie České republiky, ať se ukáže, že hnutí STAN žádný zákon neporušilo,“ vyzval Rakušan Okamuru.
Babiš se střetl s Michálkem
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek označil v debatě za pokrytecké, že ANO se dožaduje vyjasnění dárců hnutí STAN, a přitom je financováno Babišem, který je trestně stíhán, a společnostmi s ním spojenými, které čerpají státní dotace. „Je potřeba, abychom opustili tohleto pokrytectví, kdy někdo vidí třísku v oku svého bližního, ale nevidí trám v oku svém,“ uvedl Michálek.
Expremiér a šéf ANO Andrej Babiš poté označil předsedu pirátských poslanců Jakuba Michálka za psychopata. Obvinil také pirátského poslance „z posedlosti Babišem“, stejně jako předsedu STAN Rakušana. Michálek poté vyzval Babiše, aby se hanlivých výrazů a urážek do budoucna zdržel.
Bartoš žádá vysvětení financování
Podle předsedy koaličních Pirátů Ivana Bartoše by STAN mělo své financování vysvětlit. „V případě, že jsou nějaké peníze darovány v rozporu se zákonem či z problematických zdrojů, je namístě takové peníze vrátit. A to platí pro všechny politické strany,“ uvedl Bartoš na Twitteru.
Místopředseda STAN Petr Gazdík řekl, že Starostové jsou připraveni koaličním partnerům věc vysvětlit. Výzvu od Pirátů zatím nedostali. „Neudělali jsme nic, čím bychom porušili zákon. Ano, jestli se někomu zdá, že by zákon měl být přísnější, tak to měl v minulosti prosadit, ale my jsme nic neporušili a máme na to nezávislý právní posudek,“ řekl Gazdík.
Na financování upozornily MF Dnes a SeznamZprávy
Na sponzorské dary přicházející v posledních měsících na transparentní účet STAN upozornila v polovině prosince Mladá fronta DNES. Podle listu šlo o částky 100 tisíc až 200 tisíc korun. Posílaly je podle deníku firmy, které ovládají stejní lidé, respektive společnosti, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily.
Server Seznam Zprávy ve čtvrtek napsal, že spolumajitel firem, které hnutí STAN darovaly několik milionů korun, je trestně stíhaný v daňové kauze. Podle serveru jsou sponzorské firmy jako WEEE, REMA Systém, DBK management či East Building manažersky a akcionářsky propojené. Ekonomický deník v dubnu 2019 napsal, že policie obvinila společnost REMA Systém a další právnické subjekty, ale také jejich majitele, z daňového úniku, který vznikl prostřednictvím předražené reklamy. Následně státní zástupci stíhání některých obviněných zrušili, nadále ale některé subjekty stíhá, ověřily Seznam Zprávy u zdroje z vedení policie.
Seznam Zprávy dále píšou, že problémový je i dar od firmy REMA, která podle některých právních názorů žádný dar politické straně či hnutí nebyla oprávněna poskytovat, jelikož působí v oblasti recyklace elektroodpadu, kde to nový zákon zakazuje. Jejím případem se bude zabývat ministerstvo životního prostředí, píše server.
Mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová nicméně poukázala na to, že kolektivní systémy, jaké provozuje i REMA Systém, se po přechodnou dobu řídí vedle zmíněného nového zákona i předchozím zákonem o odpadech. Ten je v tomto směru „měkčí“ a žádná striktní omezení ohledně darů nestanovuje.
ZDROJ: ct24.ceskatelevize.cz
ZDROJ FOTO: info.cz