Seznam profesí, na něž se bude vztahovat takzvaná pracovní karanténa, by na dnešním zasedání měla schválit vláda Petra Fialy (ODS). V rámci opatření proti šíření covidu-19 ministři projednají například i podobu testování ve školách od příštího týdne. Ministerstvo zdravotnictví přitom po zjištění Blesku přiznalo, že pravidla karantény jako takové se mění – záleží na tom, zda ke kontaktu s nakaženým dojde v rodině, či na pracovišti.
Karanténa a izolace v Česku
Od 11. ledna se zkrátila karanténa a izolace na 5 dní od prvního odběru pozitivního testu. V případě pozitivního antigenního testu v práci nastává karanténa. V případě následného pozitivního PCR testu izolace. Do doby nařízení karantény zaměstnanec nosí respirátor třídy FFP2 a zamezí kontaktu s jinými osobami, pokud to je možné, nejdéle však pět dnů ode dne provedení testu. V případě kontaktu s pozitivním člověkem v práci nastává karanténa – je možné ji zkrátit negativním výsledkem PCR testu. V případě kontaktu s pozitivním členem domácnosti není nutná karanténa pro očkované, ty, co prodělali covid a bezpříznakové. Vláda jedná o tzv. pracovní karanténě pro zaměstnance kritické infrastruktury. Původně se mluvilo o tom, že by se týkala i, dopravy, energetiky, vodního hospodářství či pohřebnictví, nakonec ale ministři jednají jen o zdravotnictví a sociálních službách. V případě pracovní karantény by lidé z vybraných profesí s pozitivním antigenním testem mohli pracovat v izolovaném prostředí, s pozitivním PCR testem by do práce nedocházeli. Povinné testování zaměstnanců začne v pondělí 17. ledna.
Od posledního oficiálního vyjádření vlády museli do karantény všichni očkovaní i neočkovaní. Nově ale do karantény nemusejí lidé, kteří jsou očkovaní, prodělali nemoc v posledních 180 dnech a nevykazují žádné příznaky. Pětidenní karanténa se pak bude nově vztahovat pouze na zaměstnance, kterým vyjde pozitivní antigenní test.
„To bude pro ty zaměstnance, to bude ještě speciální režim pro testování zaměstnanců, vláda to bude dnes projednávat.,“ řekl Blesku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. „Do karantény půjde ten, kdo bude mít pozitvní angtigenní test. To jsme ale mnohokrát řekli,“ dodal.
Kolem povinné karantény přesto panují jisté zmatky. Zaměstnanec, který bude mít pozitivní antigenní test, zamíří do izolace – a kdo má příznaky, má jít i na PCR test. Vláda tak zjednodušeně vyrobila dva režimy – když se nakazím v práci, musím vždy do izolace, ale když se nakazím v rodině – a jsem očkován či po nemoci a nemám příznaky, žádná karanténa mě nečeká…
Kabinet měl původně jednat ve středu. Na dnešek přeložil své zasedání kvůli středeční schůzi Sněmovny k hlasování o důvěře vládě, která se protáhla až do čtvrtečního rána a po přestávce ji zákonodárci uzavřeli ve čtvrtek večer.
Účelem pracovní karantény má být udržet fungování státu v případě, kdy by se mezi zaměstnanci kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta covidu-19 omikron. Lidé z něěkterých oblastí, kterým by v zaměstnání vyšel pozitivně antigenní test, by mohli pracovat dál v izolovaném prostředí. Pokud by se nákaza potvrdila PCR testem, do práce by už nedocházeli. Nakonec ministr Válek předložil jen pracovní karanténu pro zdravotníky a zaměstnance sociálních služeb.
Testovat ve školách by se od pondělí 17. ledna mělo jednou týdně antigenním testem. V případě pozitivního výsledku bude následovat PCR test. Dosud se děti ve školách testovaly dvakrát týdně. Testování se kvůli zkouškovému období nebude týkat vysokých škol.
Kabinet projedná i návrh, aby se náhradníkem členky takzvané Benátské komise (Evropské komise pro demokracii prostřednictvím práva) stal soudce Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek. Náhradnicí české členky komise Veroniky Bílkové byla dosud Kateřina Šimáčková, která se ale stala soudkyní Evropského soudu pro lidská práva. Nynější funkční období členky i náhradníka za ČR končí v říjnu.
Vláda také formálně odvolá Miroslava Jindřicha z Legislativní rady vlády. Jindřich se koncem roku členství v radě vzdal kvůli vysokému věku a tomu, že skončil ve funkci notáře.
ZDROJ: blesk.cz
ZDROJ FOTO: archív teraz.sk