Babiš: Nenadávejte na Adama, pracoval dnem i nocí, až skončil na kapačkách

Andrej Babiš schůzka s prezidentem a návštěva katedrály s dcerou

Ve středu zemřelo v Česku 19 lidí s nákazou COVID-19. Plní se nemocnice, přibývá pacientů s těžkým průběhem. Přesto premiér Andrej Babiš říká: Měli bychom lidem více vysvětlovat, nikoli je stresovat. Zlí jazykové však dodávají otázku, zda už není pozdě.

Situace totiž začíná být velmi vážná, čísla rostou ve všech ohledech sledování. Andrej Babiš dokonce přiznává, že v tuto chvíli neví, kde je hranice stavu, který bude možné řešit již jen „pouhým lockdawnem“ třeba na 14 dnů anebo nějakým ještě radikálnějším opatřením.

„Opakovaně jsem se vyjádřil, že nechci žádné kroky se zásadním ekonomickým dopadem. Je důležité, abychom všichni společně udělali maximum, aby se ta opatření dodržovala a někteří spoluobčané to nebrali jako šikanu a nařízení respektovali. I v případě omezení provozní doby těch restaurací doufejme, že se podaří zastavit ty nárůsty. Je nutné nalézt rovnováhu mezi ochranou zdraví našich občanů a zamezením poškození naší ekonomiky,“ uvedl ve čtvrtek před novináři premiér Babiš.

Jak dodal, je jasné, že i takové opatření krátkodobé, jaké začalo platit od čtvrtka tohoto týdne, bude mít na podnikatele v pohostinství nepříznivý dopad. „Ale nenazýval bych to ránou, jak často slyším. Když se bude opatření akceptovat, je naděje, že se brzy provoz zase rozjede. V opačném případě bychom mohli pak už jen sledovat situaci, kterou tady nechceme,“ myslí si premiér.

Zavírání vysokých škol a otevřené školy pro nejmenší

Velké obavy a nejistota panují také na školách. Paradoxně se oznámilo uzavření škol vysokých, které z většiny zahajují zimní semestr až v říjnu a studenti mají již hygienické návyky, kterými neohrožují sebe ani své okolí. Další stupně škol o svém příštím osudu neví nic – vyjma toho, že je již MŠMT obeslalo manuálem, jakým způsobem vést distanční výuku.

Ačkoli jsou to malé děti, mezi kterými se i v minulosti všechny nakažlivé nemoci šířily nejsnáze kvůli nedostatečně zažitým návykům v hygieně, potřebě stálého osobního kontaktu s dětmi i lidmi v okolí a zrovna v tomto věku tyto děti nejčastěji hlídají prarodiče, mateřské školy a žáci 1. stupně základních škol zřejmě budou čekat na uzavření denní docházky nejdéle. A to i v Praze, kde hygienici přiznávají, že nestačí trasovat nakažené a jen do čtvrteční 18. hodiny přibylo přes 600 nových pozitivně testovaných.

„Důležité je, abychom školy udrželi v chodu. Nechceme určitě zavírat mateřské školy a první stupeň, musíme udržet vzdělávání našich dětí. Je pro nás moc důležité, aby matky pracující například v sociálních službách nebo jako zdravotní sestry, nemusely s malými dětmi zůstávat doma,“ vysvětlil Babiš. Veřejnost však podezírá vládu spíše z toho, že se snaží ušetřit za to, aby nemusela platit lidem ošetřovné tak, jak to udělala na jaře.

Podle premiéra Babiše by stálo za úvahu pokusit se o to, aby vysoké školy fungovaly například v nějakém omezeném počtu studentů. „Ptal jsem se na to ale pana ministra školství Roberta Plagy, a ten se odvolával na argumenty ministerstva zdravotnictví. Na vysokých školách je velká koncentrace studentů z různých měst, do Prahy by se jich přesunulo až 100 tisíc, do Brna a dalších měst pak desítky tisíc. To je riziko,“ vysvětlil Andrej Babiš.

Komunikace k veřejnosti byla slabinou

Co dalšího tedy Čechy v nejbližším období čeká, Babiš prozradit nechtěl.

„Je třeba klást tuto otázku novému panu ministrovi zdravotnictví (Romanu Prymulovi – pozn.red.). Žádal jsem ho, aby si koordinoval také komunikaci i s kolegou za rezort vnitra Janem Hamáčkem. Požádal jsem též ostatní členy vlády, aby co se týče epidemiologických opatření, respektovali vyjádření profesora Prymuly. Tedy tak, aby komunikace byla jasná a když se chystá nějaké nové opatření, které se týká resortu některého kolegy z vlády, tak aby se s ním ministr zdravotnictví nejdříve domluvil. Až poté aby bylo komunikováno na veřejnosti,“ pokračoval ještě ministerský předseda. Mezi řádky tak připustil, že dosavadní komunikace vlády s veřejností byla jednou z největších slabin.

Stále však odmítá, že by hygieny nestíhaly, i obavy, zda skutečně bude v Česku pro přibývající pacienty ve vážném stavu dostatek lůžek.

Babiš říká, že podle informací od ředitele FN Bulovka Jana Kvačka je vypracovaný transformační plán na zvýšení kapacity lůžek. „Byl jsem ubezpečen profesory Duškem a Černým, že máme kapacitu 4800 covidových lůžek, z toho 1000 na JIP,“ řekl.

Musíme vysvětlovat, ne stresovat, slibuje Babiš

Doplnil, že u nás každoročně umírá 110 tisíc lidí.  To je zhruba 330 denně. „A na COVID-19 je to od března asi 530 případů. Netěší mě to, samozřejmě, ale jsou to lidé, kteří byli i jinak nemocní a zemřeli s covidem. To musíme vysvětlovat, a ne se stresovat. Na druhé straně nemůžeme ale taky nic podceňovat, protože my ten vir neznáme, nezná ho nikdo, chová se divně,“ konstatoval Andrej Babiš dále před novináři.

Pochválil ještě v toto týdnu rezignujícího ministra Adama Vojtěcha. Prozradil, že od začátku pandemie pracoval od rána do noci, sedm dní v týdnu.

„Byl vyčerpaný, říkal mi, že musel dvakrát jít dokonce na kapačky,“ odhalil Vojtěchovy trable, o kterých veřejnost nevěděla.

autor: ah