Bývalého europoslance nepustili do Sněmovny. Na rozhodnutí proč, čekal dlouho. A pak potkal Marka Bendu…

Jsou chvíle, kdy úřední šiml zařechtá a pořádně naštve někoho, kdo to vůbec nečeká. Přesně to se stalo nedávno bývalému europoslanci Jiřímu Paynovi (také exporadci prezidenta Václava Klause a strany Svobodných). Když přijel na jednání zahraničního výboru Sněmovny, nepustili ho tam. Nedal se ale a požadoval zdůvodnění.

„Bylo mi sděleno, že kancléř prý rozhodl, že veřejnost do budovy nesmí. Požádal jsem tedy o předložení rozhodnutí. Chtěl jsem vědět – kdo, kdy a podle jakého zákona rozhodl. Čekal jsem hodinu, ale rozhodnutí se ke mně nedoneslo. Vypadá to tedy, že kancelář Sněmovny nedodržuje platné zákony,“ posteskl si Payne na svém facebookovém profilu.

Trval na svém, rozhodnutí mu nikdo ukázat dlouho neuměl

Jelikož je jednání komory podle Ústavy veřejné, omezení je možné jen na základě zákona. „Když chce někdo omezit ústavní právo, musí být hodně pečlivý a přesně dodržovat zákony. Předpokládal bych, že kopie rozhodnutí bude tedy přístupná na internetu. Předpokládal bych, že kopii rozhodnutí budou mít také ihned na každé vrátnici. Jenomže jsem čekal a ani po hodině mně to rozhodnutí nebyl schopný nikdo ukázat. A to jak na vrátnici, tak ani v sekretariátu kancléře,“ popsal prekérní situaci Jiří Payne.

Když ve vrátnici potom potkal Marka Bendu (ODS), předsedu ústavně-právního výboru, přeptal se i jeho. Obdržel však podle svého vyjádření pikantní odpověď. „Řekl mi, že se porušuje mnoho zákonů,“ uvedl Payne, který sám sebe charakterizuje v současné době jako důchodce-začátečníka.

Přiznává, že ale v danou chvíli od předsedy ústavně-právního výboru trochu jsem čekal, že by si mohl právě tento poslanec vzít na starost jednání s vedením Sněmovny, aby se zákony dodržovaly. „Vždyť to každý poslanec koneckonců také veřejně prohlásil v poslaneckém slibu,“ připomněl Payne.

V posledních dnech a týdnech se však nevyhýbá ani on kritice vlády v souvislosti s pandemií.

Stav země před koronovirovou krizí se už nikdy nevrátí

Podle něj vláda stále žije v omylu, že se může obnovit stav před koronavirovou krizí. „To se už nevrátí. Místo zabetonování pracovního trhu by proto měla vláda akceptovat to, že mnoho firem nepřežije a měla by masivně podporovat rekvalifikace a transformace. Například nepotřebné hotely by se mohly transformovat na byty. Zaměstnanci cestovních kanceláří a restaurací by potřebovali jinou kvalifikaci. Vláda ale dělá všechno pro to, aby krizi ještě prohloubila,“ domnívá se Payne.

Jak dodává, krize je zároveň příležitost udělat krok dopředu, neměli bychom jí tedy odpouštět to, že nás naopak nutí dělat spíš krok zpátky.

Jiří Payne byl rovněž v listopadu 2017 zvolen místopředsedou Svobodných. Vydržel ve funkci necelý rok a půl, na začátku března 2019 rezignoval. Podle jeho vlastních slov se totiž nedokázal ztotožnit se současným směřováním strany. Je známý jako kritik evropské integrace, kritizoval Lisabonskou smlouvu, neboť podle něho odporuje právnímu řádu ČR. Poukazuje na špatně založený model evropské integrace a navrhnul proto postup, jak převést stávající podobu do perspektivnější varianty spolupráce evropských států.

autor: ah